Zeptali jsme se…

Zdeněk Kaše, 
patron smluvních žáků

V Metrostavu pracuje od roku 2017. V divizi 8 převzal vedení Střediska PSV (Elektro) a postupně rozšiřuje jeho zaměření i na ostatní technologie (slaboproudy, vzduchotechnika atd.). Je i patronem smluvních žáků a zařadil se tak mezi vybrané zaměstnance, kteří jsou zapojeni do projektu přípravy žáků.

Čemu jste se v Metrostavu od počátku věnoval?

Nastoupil jsem na pozici vedoucího projektu a pracoval zejména na infrastrukturálních projektech v Praze – například na rekonstrukci stanic metra Palmovka a Náměstí Republiky. Tyto akce byly realizovány ve Středisku PSV v divizi 8, a to většinou jako technologické subdodávky.

Co vás přivedlo vzít navíc funkci patrona smluvních žáků?

Byla to především snaha zajistit kvalitní zaměstnance, sice s dlouhodobým výhledem, nejistou formou, ale snad jediným možným způsobem – výchovou vlastních pracovníků.

Jak tento projekt přípravy žáků funguje?

Jedná se o podporu oddělení personálního marketingu. Hlavním cílem je snaha seznámit potenciální kandidáty s možnostmi uplatnění u Metrostavu. Bez příkras, na rovinu, formou pokud možno dialogu, exkurzemi na stavbách či účastí na prezentacích ve středních školách.

Dá se říct, že vás coby patrona něco překvapilo?

Zaznamenal jsem zájem některých kandidátů o aktuální realizované stavby, řemeslo, někde i zručnost. Nejsou jen kladné zkušenosti, někdy je u žáků vidět vliv okolí, který spočívá ve snaze očernit velké firmy, upřednostňování „práce na sebe“, možnost rychlého výdělku mimo obor apod. Z toho plyne občas i ukončení smluvní spolupráce a padá tak možnost vychovat kvalitního řemeslníka.

Jaký to podle vás má pro žáky přínos?

Jednoznačně je to pro ně příležitost, někdy i životní. Když odhlédnu od materiální podpory, je to jistota zajištěného zaměstnání po absolvování školy. Nikdo nečeká, že přijdou hotoví pracovníci. Avšak každý, kdo má zájem o práci, má šanci se naučit řemeslo a někdy se i přiučit ostatní profese od zkušených pracovníků.