Divize 1
Opravené historické domy zdobí náměstí v Karviné
Tři měšťanské domy na karvinském náměstí (foto) získaly opět svou krásu. Neobývané nemovitosti několik let chátraly, až jim tým Ing. Milana Válka z divize 1 náročnou rekonstrukcí, která probíhala pod přísným dohledem památkářů, vrátil podobu, již měly budovy před více než sto lety.
Martina Vampulová, foto Drahoslav Ramík
D
omy sice zvenčí vypadají stejně jako v minulosti, jejich využití se ale změní. V domě s číslem popisným 33 vznikly čtyři byty a nebytový prostor, kam bude umístěna restaurace. Vedlejší dům č. 34 obsadí informační centrum města Karviná a je zde k dispozici i nebytový prostor k pronájmu. V domě č. 35 jsou nově ve druhém nadzemním podlaží dva byty a v přízemí dva nebytové prostory.
Rekonstrukce začala v říjnu 2020. Poměrně složitá byla výstavba nových stropních konstrukcí u všech tří domů. Dělníci museli nejprve původní konstrukci postupně odlehčovat, aby následně mohli stropy demontovat a poté zrealizovat nové ocelobetonové. Složitostí se v průběhu oprav objevilo víc. „V rámci zemních prací se například zjistilo jiné založení objektů oproti předpokladu v projektové dokumentaci, a tak bylo nezbytné základové konstrukce lokálně doplnit, případně i rozšiřovat. Tato část prací pak měla zásadní dopad na celý termín realizace díla,“ popisuje vedoucí projektu Ing. Milan Válek.
Stavbaři si museli poradit s atypickými konstrukcemi, mezi něž patří věžička na jednom z domů i několik vikýřů a světlíků.
Domy jsou v památkové zóně, proto rekonstrukce probíhala ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. „Největší důraz byl kladen na fasády a vnější výplně otvorů. Okna byla nakonec oproti původnímu záměru vzhledem k jejich špatnému technickému stavu nahrazena novými, kopiemi původních. Kromě toho jsme na střechách použili krytinu odpovídající době stavby domů, tedy keramickou bobrovku, břidlici a titanzinek,“ upřesňuje Ing. Válek.
původní prvky
Na fasádě domů se dochovaly některé historické prvky, nesoudržnou část fasády bylo třeba oklepat a nově doplnit jak plochy, tak i štukové prvky podle pasportizace fasády. Barevné řešení vychází z původního vzhledu objektů, které bylo zachováno a respektovalo provedený průzkum barevnosti fasády včetně jejího členění. Na prostředním domě č. 34 zůstala zachována původní dřevěná veranda se zimní zahradou. V sousedním domě č. 35 jsou odborně repasované původní vnitřní secesní prvky, a to obložky kolem oken a interiérové dveře.
Stavbaři upravovali také okolí domů, kde vznikla zpevněná plocha s parkovacím stáním pro jednotlivé nájemce. A připravili zajímavé překvapení pro budoucí generace: do kopule střechy jednoho z domů zabudovali časovou schránku popisující významné události nejen ve městě, ale i v ČR, které se odehrály v průběhu zdařilé rekonstrukce domů v Karviné.
Archeologické sondy objevily keramické nádoby
Během rekonstrukce byly na různých místech stavebních výkopů plánovány archeologické sondy. Probíhal také stavebně-historický průzkum domovních jader, které pocházejí z 16. století. Díky tomu byl zdokumentován vývoj a zástavba města a objeveny některé cennosti – nejčastější keramické nádoby a jejich zlomky.