Ptáme se...
Ing. Petr Pultar
vedoucí projektů z divize 3
Do Metrostavu nastoupil v roce 2010 po ukončení studia magisterského programu Fakulty stavební VUT jako mistr stavební výroby, následně přešel do pozice stavbyvedoucího a v roce 2020 byl jmenován vedoucím projektu. Petr Pultar se prakticky od nástupu k naší společnosti pohyboval u zakázek v klasických tepelných elektrárnách.
Věnujete se technologiím v energetice, jak jste se k této oblasti dostal?
Náš tým pod vedením Ing. Zdeňka Hoška se primárně zaměřoval na dodávky a montáže ocelových konstrukcí a zejména na kompletní stavební elektrárenské dodávky. V roce 2015 jsme pak v divizi 3 založili úsek Průmyslové energetiky a teplárenství a plynule navázali na získané pracovní zkušenosti z elektrárenského prostředí. Nejen pro mě bylo výzvou rozšířit naše pracovní dovednosti i na dodávky, ale zejména na provoz technologických celků.
Váš tým pracuje v Elektrárně Tušimice. O jaké jde zařízení?
V Tušimicích realizujeme dvě zakázky, které mají za cíl snížit emise. V prvním případě se jedná o celkovou přestavbu elektrických odlučovačů na systém látkových filtrů, které dokážou snížit emise tuhých znečišťujících látek (jemné prachové částice) až o 90 procent. Tato probíhající zakázka zahrnuje kromě rekonstrukce odlučovačů také úpravy dosavadních kouřovodů, spalinových ventilátorů a dopravy popílku včetně napojení na řídicí systém. Látkové filtry fungují jako obrácený vysavač – jemné prachové částice se usazují na povrchu pytlů a stlačený vzduch zajišťuje jejich oklepání. Druhou zakázku realizujeme ve spolupráci s naší dceřinou firmou Metrostav DIZ. Jde o návrh, dodávku a uvedení do provozu technologického zařízení, které dokáže snížit emise rtuti.
Jaké má Metrostav pro takové práce zkušenosti?
Jak jsem již v úvodu zmínil, v roce 2015 jsme založili úsek průmyslové energetiky a teplárenství, který za těch pět let postavil a zprovoznil celou řadu technologických staveb. Například mohu uvést plynovou kotelnu v Trmicích, rekonstrukci kotlů v teplárně Žatec, „odsíření a odprášení“ v teplárně Plzeň a zejména nové odsíření v elektrárně Mělník. Tam jsme také dodali zařízení první svého druhu v Čechách, které dokáže snížit obsah rtuti ve spalinách.
Co se týká odlučování rtuti, co si pod tím lze představit a kde tohoto bude využito?
Společnost ČEZ, pro kterou na zakázce pracujeme, zvolila v Elektrárně Tušimice technologii vstřikování aktivního uhlí. Funguje to tak, že se práškový sorbent rozprašuje do surových spalin a na něj se naváže část elementární i oxidované formy rtuti. Následně je možné ji odstranit v systému odlučovačů tuhých znečišťujících látek. Tento systém letos realizujeme právě v elektrárně Tušimice a také v Trmicích.
Kdy by zmiňované zakázky měly být hotové?
Přestavba elektrických odlučovačů v Tušimicích je rozdělena na dvě hlavní etapy. Letos proběhla rekonstrukce prvních dvou bloků, v roce 2022 bude provedena rekonstrukce zbývajících dvou bloků. Naši kolegové v Trmicích zakázku na odloučení rtuti dokončí také tento rok.
Za rozhovor děkuje David Kalců