Divize 9
Brutalistická dominanta inspirovaná perníkem
Masarykovo náměstí v Pardubicích už opět zdobí obchodní dům známý jako Prior. Po 45 letech provozu absolvoval komplexní rekonstrukci, po které zůstaly původní snad jen nosná ocelová konstrukce a plechy fasádního pláště. Od 15. září opět slouží veřejnosti.
Lenka Svobodová, foto archiv Chládek a Tintěra, Pardubice
R
ekonstrukci jsme ve sdružení se společností Chládek a Tintěra, Pardubice, zahájili před třemi lety. Spojení praktických zkušeností jejích techniků s naším know-how v kombinaci s lokálním působením obou společností zafungovalo. Osvědčilo se, a proto v podobném režimu pracujeme i na třech dalších velkých projektech,“ chválí vedoucí projektu Ing. David Stříteský, ředitel oblastního zastoupení divize 9 Metrostavu pro Pardubický a Královéhradecký kraj, který zakázku řídí.
Z původně plánované modernizace se v případě pardubického Prioru (foto) vyklubala totální přestavba celého objektu s téměř dvojnásobným navýšením rozpočtu. Skutečný stav nosných konstrukcí zjištěný v průběhu prací byl totiž zcela nevyhovující. „A to jak po stránce konstrukční, tak kvalitativní,“ říká stavitel Ing. David Hlaváč z firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a doplňuje: „Nejnáročnější částí projektu byla demolice všech stropních konstrukcí a provedení nových. Nejdřív jsme objekt museli dočasně ztužit proti nechtěným pohybům či deformacím. Původní stropní konstrukce totiž zajišťovaly prostorovou tuhost nosné ocelové kostry budovy. Abychom zajistili bezpečnosti pracovníků a vyloučili riziko náhlého kolapsu, museli jsme postup bourání pečlivě plánovat a pohyby prvků nepřetržitě monitorovat. Objekt přitom pravidelně kontroloval nejen geodet, ale i statik. V centru města byl složitý i odvoz a likvidace suti. Mezi zajímavosti patřilo provádění tryskové injektáže základových konstrukcí sousedního objektu Atrium Palác Pardubice, protože jsme mezi oběma objekty museli vybudovat podzemní tunel.“
prior v pardubicích byl prvním obchodním domem svého druhu ve východočeském kraji
fáze propojení
Po kolaudaci zrekonstruovaného Prioru, která proběhla posledního srpna, se stavbaři soustředili na dokončení druhé části zakázky – přestavbu 2. nadzemního podlaží Atria Paláce tak, aby po podzemním a přízemním propojení obou obchodních domů vytvořili jejich třetí spojnici. Mohou přitom hodnotit i kvalitu práce kolegů – Atrium Palác totiž v letech 2006–2009 vystavěl také Metrostav.
Všechny práce stavbaři uzavřeli do konce listopadu a kompletně nový obchodní celek by měl začít sloužit veřejnosti ještě před Vánocemi. Jeho historii a dobrou práci stavbařů připomene návštěvníkům v přízemní spojovací lobby plát z původního základního kamene Prioru a nová kamenná deska na počest nedávno dokončené rekonstrukce.
Tvar oken není náhodný
Prior vznikl v letech 1971–1974
ve stylu brutalismu podle návrhu architektky Růženy Žertové. Od roku 1996 patřil společnosti Tesco, která v něm ukončila prodej 6. října 2019. Z původní stavby zůstal zachovaný červeno-oranžový obvodový plášť budovy s typickými osmiúhelníkovými okny upomínajícími na včelí plástve, jež odkazují k místnímu medovému perníku. Barevnost fasády, kterou před 50 lety ještě doplňovaly modré markýzy, inspiroval pardubický znak.