Divize 8
Moderní prostory pro budoucí zdravotníky
Slavnostním přestřižením pásky byla koncem září otevřena nová budova Fakulty zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Slavnostní okamžik byl symbolickým vrcholem dvouleté náročné práce týmu Ing. Lukáše Pertla z divize 8, který moderní objekt vybudoval.
Martina Vampulová, foto archiv Metrostavu
N
ový objekt fakulty (foto) o půdorysu 2054 m2 doslova vměstnal projektant stavby z Ateliéru Chválek do již poměrně zastavěného areálu nemocnice na Bukově. Architekti využili doslova veškeré prostorové možnosti a realizační tým stavby, v němž pracovala naše firma ve sdružení s OHLA ŽS, si s náročným úkolem poradil na jedničku.
Fakulta má pět podlaží, z toho jedno částečně podzemní a čtyři nadzemní. Horní dvě podlaží ustupují tak, aby bylo docíleno výškové návaznosti na sousední objekty. Z jedné strany jde o lůžkové oddělení pavilonu A, z té druhé potom o pavilon D.
Stavba je zajímavá nejen z architektonického hlediska, ale i z toho technického. „Nad prvním nadzemním podlažím jsme použili systém předpínaných železobetonových trámových stropů. S takovým řešením se u podobných staveb setkáváme jen zřídka,“ popisuje vedoucí projektu Ing. Pertl.
Z exteriéru zvolili architekti kontrast mezi jednoduchou omítkou ve světlém barevném odstínu šedé a bílé a kovovým barevným obkladem na vystupujících hmotách objektu v odstínu světle zelené v matném provedení. Výrazným prvkem jsou i pevné nadokenní slunolamy chránící okna učeben a kanceláří na jihozápadní fasádě před slunečním svitem.
Od začátku nového akademického roku se v UJEP vzdělávají studenti zdravotnických oborů na nejvyšší úrovni
Nová budova v areálu nemocnice poskytuje 6440 m2 kanceláří a učeben, navíc zde vznikla velká multifunkční přednášková aula s kapacitou 326 míst a sedmi sedadly pro zdravotně hendikepované. K dispozici je dále středně velký přednáškový sál se 156 sedadly a malý sál pro 72 posluchačů a tři studenty ZTP. Sídlo fakulty zdravotnických studií je kompletně bezbariérové. Hlavní vstup je řešen přes spojovací plato začínající u hlavního vchodu do nemocničního atria, se kterým je zároveň přímo propojen spojovacím krčkem a tedy i krytou chodbou.
V průběhu celé stavby byla asi největší zkouškou výměna subdodavatele kontaktního zateplovacího systému. „Ve velmi krátkém čase jsme museli fasádu rozdělit a nefungujícího subdodavatele nahradit dvěma novými tak, abychom stihli fasádu dokončit do konce loňského roku. To byl totiž důležitý milník celé stavby,“ vzpomíná Ing. Pertl. Zároveň se vrací myšlenkami ještě na úplný začátek stavby, tedy do června roku 2020. „Samotný začátek stavby byl pro mě osobně největší výzvou. V té době jsem ještě neměl dokončenou stavbu na pražském letišti a zároveň jsem musel čelit nové výzvě a vstoupit do již zahájené stavby a po dobu čtyř měsíců zvládat dvě stavby zároveň,“ dodává.
Dnes už řemeslníky v areálu nahradili studenti, kteří i díky perfektní práci celého týmu Ing. Lukáše Pertla budou trávit svá vysokoškolská studia v příjemném a moderním prostředí.
Simulační centra
Kromě učeben, laboratoří a seminárních místností mají studenti a pedagogové v novém objektu UJEP k dispozici i dvě simulační centra, ve kterých mohou studenti odděleni skleněnou stěnou sledovat různé druhy vyšetření pacientů a přitom se vzájemně nerušit. Samozřejmostí jsou také sdílené videopřenosy výuky do vzdálených místností.