18
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
17. října 2022
ročník 34
obnova liebiegova paláce ve finále
Po více než dvouleté rekonstrukci se Liebiegův palác v Liberci (hlavní foto) ustrojil do světlé omítky, prošel kolaudací a těší se na jaro příštího roku, kdy by se měl otevřít veřejnosti jako Centrum aktivního života (CAŽ). Zázemí v něm najde téměř 50 spolků a organizací, které se věnují lidem všeho věku i zdravotního stavu.
Lenka Svobodová, foto David Hofman
S
tavbaři, které řídil tým vedený Ing. Ondřejem Holcem z libereckého zastoupení divize 8, zachovali autentickou podstatu památkově chráněného novorenesančního areálu, obnovili jeho nevhodné nebo zaniklé části a vše citlivě doplnili moderními technologiemi. Návštěvníci budou moci využívat i velký sál, výtvarný ateliér, keramickou dílnu, výstavní prostory, učebny, tělocvičny, zahradnický klub, skleník a kavárnu.
„Předání stavby bez vad a nedodělků proběhne už 25. října. Ve sdružení s firmou CL-Evans jsme působili poprvé a už teď se dá naše spolupráce hodnotit jako velmi zdařilá stejně jako dílo restaurátorského střediska Metrostavu DIZ, které repasovalo truhlářské prvky,“ chválí vedoucí projektu Ing. Holec. A popisuje, s čím se jeho společný realizační tým vypořádal: „Napadení dřevěných konstrukcí houbami a hmyzem bylo daleko větší, než projekt předpokládal, což si z většiny vyžádalo jejich úplnou výměnu. Největší výzvou pro nás byla náhrada nosných dřevěných trámů podhledu, takzvaných rákosníků, na kterých držela štuková výzdoba. Museli jsme vymyslet, jak je vyměnit, aniž bychom omítku poškodili. Zdobné stropy jsme nakonec celoplošně jemně podepřeli a rákosníky měnili a aktivovali jednotlivě.“
do paláce se vrátilo 20 křišťálových lustrů. největší 18ramenný má průměr 80 cm
Ani práce památkářů nebyla jednoduchá. Několik posledních desetiletí byla fasáda bílo-růžová, ale na budově se našlo šest různých barev omítky! Nakonec vyhrál světle smetanový odstín a vybrané kamenné reliéfy a sochy jsou patinované jako přírodní kámen.
Zachované a opravené zůstaly všechny cenné historické prvky a vybavení – důmyslný systém rozvodů tepla, plechové šuplíky na srážení vody pod okny i zabudované skryté okenice, které byly ve své době technickým unikátem.
Nejnáročnějším zásahem do areálu se nakonec ukázala být rehabilitace dodnes nepřístupné přestropené zimní zahrady s dodatečně zazděnými arkádami. Vrátila se do ní prosklená vitrážová okna a stane se z ní kavárna. Využití najdou i opravené a zmodernizované obslužné objekty v rozlehlé staré zahradě – domek zahradníka, altánek, skleník a dvoupodlažní garáž. Práce v Liberci prostě skončila úspěchem.
Tajnosti libereckého skvostu
Stavbaři, ale hlavně restaurátoři narazili při rekonstrukci Liebiegovy vily (foto) hned na několik zajímavostí.
Tajemství třeba skrývaly některé stropy v přízemí – byly bílé, ale nakonec se ukázalo, že na jednom byl původně fládr na omítce a štukách, a šlo tedy o nátěr, který předstíral dřevo. Na jiném zase byly dřevěné trámy přetřené na bílo, aby se tvářily, že dřevo nejsou. Překvapil i objev rozlehlého skleníku s pařníkem a důmyslným odvětráváním skrz zeď.
Při bourání podlah v přízemí stavbaři také odhalili 15 m hlubokou studnu vybudovanou zřejmě ještě před vznikem novorenesanční vily. Byla nasvětlena, překryta skleněným poklopem a voda z ní poslouží k zalévání.
Zajímavostí je také patrně nejstarší garáž v Čechách. Baron Theodor von Liebieg byl totiž vlastníkem prvního automobilu na našem území – šlo o vozidlo VW Präsident.