Divize 9
Vzácná zlatnická památka se přesune do nových prostor
Rekonstrukce Pluhovských domů, kam se vedle samotného relikviáře svatého Maura stěhuje i veškeré zázemí této cenné památky, je ve finále. Tým divize 9 zde odvedl náročnou práci, která je obohatila o řadu cenných zkušeností.
RED, foto Slavomír Kubeš
O
bnovu Pluhovských domů (snímky) stavbaři zahájili v červnu 2019. Původně renesanční palác, který prodělal poslední historické úpravy v 19. a 20. století, má opravenou fasádu, střechu i vnitřní omítky. Relikviář v nových prostorách by měl být veřejnosti přístupný koncem listopadu.
Práce zde během oprav komplikoval přístup na staveniště, kdy byli stavbaři limitováni úzkým průjezdem zámku a nosností mostu 3,5 tuny. A ještě těžší to bylo v zimě, kdy situaci komplikoval led a sníh ve strmém svahu. Zkoušela se nákladní auta, traktory, ale nevyšlo to. Problém nakonec vyřešilo to, že stavbaři nasadili pásový miniduper, který materiál, jako jsou cihly, balíky s maltou a dřevěné podlahy, pomalu převážel na hradní nádvoří.
příprava expozic ve finále
Velkou výzvou ze stavebního hlediska byly především povalové stropy, které stavbaři museli rozebrat a po ošetření opět složit, případně doplnit původní technologií. Kvůli montáži nových stropů také museli logisticky vyřešit složitý transport profilů o hmotnosti kolem půl tuny, a to bez použití větší mechanizace, která se do areálu hradu zkrátka vůbec nedostane.
„Dnes již probíhá pouze zkušební provoz expozice, nahrávání a spouštění videoobsahů, programování svítidel, ozvučení v jednotlivých místnostech atd. Také se dokončuje dodatečně zasmluvněná přístupová komunikace, ale ta je na samostatnou smlouvu,“ shrnuje závěrem vedoucí projektu Radek Kučera.
Všechny výzvy se podařilo překonat a relikviář svatého Maura bude veřejnosti přístupný v nových prostorách. Trezorová vitrína, ve které bude relikviář umístěn, je protkaná moderní elektronikou a měla by památce zajistit optimální podmínky a maximální bezpečnost. Protože tato výkladní skříň váží několik tun, podlaha místnosti, ve které se nachází, musela být kvůli tomu speciálně zpevněna.
Relikviář svatého Maura
Relikviář má obdélníkový půdorys o rozměrech 140 × 42 cm a je 65 cm vysoký. Dekorace zahrnuje velké množství reliéfů, smaltovaných štítků, sošky z pozlaceného stříbra, drahé kameny, filigrány a gemy z drahokamů a polodrahokamů. Jde o druhou nejvzácnější zlatnickou movitou památku po korunovačních klenotech a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku na českém území. Relikviář vznikl na začátku 13. století na zakázku zámožného belgického rodu Rumigny. V 19. století jej zakoupil vévoda Alfred de Beaufort-Spontin a díky němu se po různých peripetiích ocitl na zámku v Bečově nad Teplou. Má tak za sebou dlouhou historii.