Ptáme se...
Vladimír Pravda
vedoucí trhacích prací Metrostavu
Po maturitách ve strojní a báňské průmyslovce se Vladimír Pravda začal v 21 letech zabývat trhacími pracemi. Zkušenosti nabýval jako střelmistr při rizikovém trhání zejména v nestandardních situacích. V Metrostavu pracuje od roku 2007 a je tím, kdo trhací práce projektuje, vyřizuje pro ně povolení a vede agendu, která s nimi a se skladováním a použitím výbušnin souvisí. Naposledy řídil například odstřel komína nevyužívaného teplárenského areálu Brandl v Jablonci nad Nisou.
Kolegové o vás vždy slyší v souvislosti s nějakým odstřelem. Ten trvá pár vteřin. Čemu se věnujete, když nejste zrovna s trhavinou v terénu?
Každému odstřelu – použití trhavin obecně – předchází projektování, následuje povolovací proces se státní správou a teprve pak je možné přistoupit k realizaci. Takže v praxi to vypadá tak, že souběžně probíhá příprava trhacích prací na několika projektech a po absolvování procesu příprav a povolení jsou následně práce postupně realizovány tak, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám při provádění jednotlivých staveb. Z našeho pohledu platí, že je lepší mít trhací práce připraveny k použití dřív, než jsou potřeba. V opačném případě bychom stavbu zbytečně brzdili.
Který odstřel teď připravujete?
Pracujeme například na přípravě trhacích prací pro divizi 6 u projektu nového nouzového přelivu přehrady Orlík (kolegové zde koncem října slavnostně zahájili rozsáhlou modernizaci protipovodňového opatření, pozn. red.). Tyto práce budou probíhat následující tři roky a celkem bude rozpojeno zhruba 70 000 m3 horniny. Dále máme připraveno několik demolic, přičemž nyní stojí náš tým před výzvou, kdy je požadována demolice několika ocelových konstrukcí s výškou přes 200 metrů.
Kde všude se v současné době uplatňují trhací práce?
V Metrostavu, ale i mimo něj je provádíme v podstatě pro všechny obory stavebnictví a těžebního průmyslu. Realizujeme demolice budov, komínů, výlomy stavebních základových jam, rozpojování hornin v podzemním stavitelství, dále při těžbě surovin na povrchu, tedy klasické lomové odstřely, ale také odstřely při dobývání surovin při podzemní těžbě.
Vyvíjejí se v oblasti trhavin nové technologie?
Ano, v našem případě se snažíme o využívání moderních technologií, které ve finále přinášejí úspory. Postupně se odkláníme od používání klasicky balených, tzv. náložkovaných trhavin (trhaviny balené do tvaru válečků) a snažíme se o co největší využívání moderně konstruovaných trhavin, zejména emulzního typu, které jsou vyráběny nabíjecími zařízeními přímo na pracovištích. Podobné je to i v oblasti rozbušek, kdy se od používání historických elektrických rozbušek až na výjimky plně přešlo na použití moderního neelektrického roznětu.
Který byl váš největší odstřel?
Pokud bychom velikost výbuchu měřili množstvím trhavin odpálených najednou, pak by to byl odstřel při povrchovém dobývání suroviny v kamenolomu o celkové náloži 15 200 kg.
Za rozhovor děkuje David Kalců