20
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
16. listopadu 2021
ročník 33
Důstojné zázemí pro vojenskou historii
Prvorepublikový Památník osvobození na úpatí pražského Vítkova se v průběhu posledních tří let měnil v jedno z největších vojenských muzeí v Evropě. Jeho rekonstrukci (foto) a dostavbu řídil společný tým techniků divizí 1 a 3 pod vedením Ing. Martina Kocha.
Lenka Svobodová, foto archiv Metrostavu
R
ílo předáme zástupcům Ministerstva obrany 30. listopadu. Proto už dnes dokončujeme jen poslední práce v expozicích, kde kompletujeme vitríny a doděláváme scénické osvětlení. Ve veřejných interiérech uzavíráme práce na dekorativních stěrkách, v exteriéru upravujeme komunikace a přilehlé zahradní plochy. Probíhá i zaškolení pracovníků obsluhy technického vybavení,“ popisuje Ing. Koch z divize 1.
Jeho tým se na Žižkově musel vyrovnat s mnoha nečekanými problémy. Třeba s daleko víc poškozenými nosnými konstrukcemi, než podle projektu očekával. Stavbaři na jejich sanaci použili uhlíkové lamely se speciální požární ochranou, v horším případě je vyměnili. Podzemní objekt pod atriem založili na mikropilotách, protože v části půdorysu odhalili místo skalního podkladu jen navážky. „S logistikou i se všemi dalšími obtížemi jsme se vyrovnali hlavně díky výborně spolupracujícímu realizačnímu týmu, jehož členové bez ohledu na divizní příslušnost vždy na všech úrovních odvedli maximum,“ chválí Ing. Koch. A dodává: „Součástí projektu byly navíc i činnosti, se kterými jsem se za 28 let své praxe nesetkal. Spolu s rekonstrukcí jsme totiž u sedmi sálů dokončili také kompletní vybavení pro výstavní sbírky – což znamená kulisy, paneláže, atypické povrchy, vitríny, scénické osvětlení a další potřebné dekorace.“
vojenský historický ústav připraví v muzeu instalaci více než 7000 exponátů
Mimo techniky divizí 1 a 3, kteří stavbu řídili, se na ní vlastními silami podíleli pracovníci střediska lehkých obvodových plášťů divize 3, kteří zastřešili atrium a namontovali hliníkové prosklené fasády a výplně dveřních otvorů. Odborníci z restaurátorského ateliéru se postarali o repase historických dveří a nábytku, který rozebrali, ošetřili a složili zpátky tak, aby vypadal stejně jako před 90 lety.
Zástupce vedoucího projektu Ing. Michal Mašek z divize 3 na závěr díla shrnul pocity své i kolegů: „Jsem hrdý na to, že jsem se mohl podílet na proměně zastaralého areálu v důstojné muzeum, které si vojenská historie českého a československého státu bezesporu zaslouží.“ Dodejme, že veřejnosti by se Armádní muzeum Žižkov mělo otevřít 28. října 2022.
Co uvidíme v Armádním muzeu?
Funkcionalistický komplex, který postavili v letech 1927–1929 podle návrhu architekta Jana Zázvorky, zahrnoval tři budovy – A, B a C. Před rekonstrukcí obsahovaly tři stálé expozice – první a druhou světovou válku a holokaust.
Po rekonstrukci zůstanou v objektu A a v horních patrech objektu B kanceláře. Budova C se ale plně otevře veřejnosti spolu s novým Déčkem, které vzniklo podsklepením a zastřešením původního atria. Areál armádního muzea (foto) doplnily podzemní školicí a přednáškové sály vybudované na místě bývalé uhelny.
Trojnásobně rozšířená plocha muzea umožní nejen důstojnou připomínku všech, kdo bojovali za naši národní samostatnost, ale i komplexní představení vojenských dějin země od středověku až po současné armádní mise. Mezi sedmi samostatnými výstavními okruhy vynikne expozice Od úsvitu českých dějin do roku 1748, která představí exponáty, jež bývaly ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech.