Divize 6
Rekonstrukce jezu s pomocí jedinečného postupu
Jiráskův jez v Českých Budějovicích (foto) prošel obnovou. Toto významné vodní dílo na Vltavě pochází z roku 1932 a takto rozsáhlá rekonstrukce, kterou realizovali kolegové z divize 6, byla provedena vůbec poprvé. Zahrnovala kompletní obnovu ocelových hradIcích konstrukcí válcového jezu, opravu kamenných konstrukcí a spárování, ale i další stavební úpravy a výměnu elektroinstalace a osvětlení.
Martina Vampulová, foto Jan Luxík
L
ávka měří 60 metrů, takže jsme ji na místo dopravovali pomocí šesti kamionů. Montovali jsme ji na břehu a potom osazovali vcelku. Zvolili jsme pro tuto akci speciální technologii s využitím ponorných pontonů, která byla na jihu Čech použita vůbec poprvé,“ vysvětluje vedoucí projektu Ing. Milan Hromádka. Původně jeho tým uvažoval o tom, že by lávku nad řeku umístil pomocí jeřábů, ale s ohledem na omezený prostor, kdy by bylo třeba ještě pokácet některé stromy, zvolil neobvyklý a technicky náročný postup. Odborníci nejprve museli spočítat, jak bude soulodí velké, jaké potřebuje podpěry či kolik vody dát do pontonů. Přesto se první pokus nezdařil. „Příčinou byly vysoké nároky na přesnost, což s montáží po vodě nešlo příliš dohromady. Proto jsme byli nuceni v rychlém čase technicky upravit ukotvení konstrukce s ohledem na montážní postup a napodruhé nám to již vyšlo, ač jsme se dost zapotili,“ vzpomíná vedoucí projektu.
ABY JEZ PŘEČKAL DALŠÍ POVODNĚ
Ale nešlo jen o obnovu lávky nad jezem. Samotný jez totiž během devadesáti let své existence zažil několik silných zkoušek, třeba povodně v srpnu 2002. I když je přestál bez většího poškození, při nedávném průzkumu Povodí Vltavy zjistilo, že kromě poškozené lávky jsou zkorodované i některé části jezu. Na válcovém jezu proto stavbaři kompletně obnovili protikorozní ochranu konstrukcí. Tyto práce ale mohly probíhat jen v období, kdy bylo možné z hlediska počasí a především teplot dodržet potřebný technologický postup, takže se pracovalo hlavně během jarních a letních měsíců.
NEJNÁROČNĚJŠÍ ČÁSTÍ TÉTO ZAKÁZKY NA VLTAVĚ BYLA VÝMĚNA OCELOVÉ LÁVKY KLENOUCÍ SE NAD JEZEM
Rekonstrukce jezu je dokončena a díky perfektně odvedené práci týmu Ing. Milana Hromádky se významně zvýšila životnost tohoto vodního díla. I po devadesáti letech od výstavby může plnit svůj hlavní účel, kterým je stabilizace a vzdutí vodního toku.
Při obnově Jiráskova jezu a řešení některých nečekaných potíží mohl tým Ing. Milana Hromádky využít řadu zkušeností z předešlých staveb na jihočeských řekách. Je podepsaný například pod lávkou pro pěší a cyklisty přes řeku Otavu v Písku, která nese jméno Dagmar Šimkové, již navrhl ateliér Josefa Pleskota a která získala různá ocenění (např. titul Dopravní stavba roku 2018), nebo pod rekonstrukcí lávky přes Městský ostrov taktéž v Písku.
Vodní dílo v číslech
Jiráskův jez patří do skupiny čtyř vysokých jezů na Vltavě v okolí Českých Budějovic, které mají za úkol regulovat hladinu řeky. Je 3,4 m vysoký a tvoří ho dva pohyblivé válce o délce 28 m. Tyto válce se mohou zvedat o tři až čtyři metry. Na levém břehu řeky se nachází 75 m dlouhá vorová propust, která sloužila k plavení kmenů s délkou až 50 metrů. Na protějším břehu byla vystavěna malá vodní elektrárna Sokolský ostrov o výkonu 760 kW.