3
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
24. února 2022
ročník 34
moderní prostory pro psychiatrickou péči
Fakultní nemocnice Brno má nové Centrum komplexní psychiatrické péče (hlavní foto). Vzniklo rekonstrukcí a dostavbou pavilonu G, kde se nacházela Psychiatrická klinika. Náročná modernizace a přístavba, které se ujal tým Ing. Radovana Jaška z divize 1, trvala dva a půl roku a byla členěna do čtyř etap, jež na sebe navazovaly. Stavba totiž probíhala za plného provozu psychiatrické kliniky a nesměla její chod nijak výrazně omezit.
Martina Vampulová, foto Jiří Hloušek
V
areálu nemocnice stavbaři zmodernizovali křídla A, B a C původního pavilonu G a dostavěli další tři budovy D, E a F, které jsou provozně a komunikačně provázané s původním objektem pavilonu. Dostavbou vznikla dvě uzavřená atria.
Práce začaly v září roku 2019 částečnou rekonstrukcí 1. podzemního podlaží budovy A, kde stavbaři museli mimo jiné zesílit nosné konstrukce a opravit technické místnosti. Současně dělníci pracovali na přeložkách sítí, optického kabelu a teplovodu. Psychiatrická klinika využívala prostory od roku 1962 a stáří budovy bylo na jejím technickém stavu znát. V havarijním stavu byly hydroizolace, výplně otvorů i veškeré vnitřní rozvody.
Nové objekty se začaly rodit v 1. etapě
Na rekonstrukci navázali dělníci v první etapě, která začala v květnu roku 2020 výkopovými pracemi a založením nových přístaveb D, E a F. „Nízkopodlažní přístavby jsou založeny na pilotách a mají železobetonový skelet. Fasády jsou z větší části zatepleny, jejich jižní stranu tvoří prosklené sloupkopříčkové profily z hliníku. Ploché střechy doplňuje vegetační vrstva,“ popisuje vedoucí projektu Ing. Jašek. Původní budova pavilonu G navíc během první etapy získala i dvě schodišťové věže se čtyřmi výtahy.
každá etapa v brněnské nemocnici vyžadovala od týmu pracovníků odlišný přístup
Ve druhé etapě se stavbaři věnovali dokončení kompletní rekonstrukce budovy A, na níž navázala ve třetí etapě obnova křídel B a C. „Modernizace všech tří částí byla prakticky totožná a zahrnovala stejný postup prací. Nejprve kompletní vybourání a statické ztužení nosných konstrukcí, poté následovaly vyzdívky stěn a montáž sádrokartonových příček a podhledů. Ještě před finálním dokončením vnitřních částí jsme začali s opravou střešního pláště, na nějž jsme nanesli finální HI vrstvu z PVC,“ popisuje vedoucí projektu. Zároveň s rekonstrukcí objektů běžely i další práce v areálu: pokládala se nová kanalizace a vznikla i nová retenční nádrž o objemu 53 m3. Závěrečné činnosti se pak zaměřily na terénní a parkové úpravy.
speciální laboratoř
Zatímco výstavba budov D, E a F byla náročná především z hlediska času, během rekonstrukce budovy A si musel vedoucí projektu se svými kolegy poradit s náročnou koordinací naprojektovaných řemesel s ohledem na malé světlé výšky jednotlivých pater budovy. A stavbaři se setkali i se zajímavými úkoly. Připomeňme například dodávku tzv. Faradayovy klece neboli speciální laboratoře EEG, jejíž obvodová konstrukce o rozměrech 3,45 × 3,45 × 3,18 m obsahuje silné pasivní odstínění od elektromagnetického vlnění. To je nezbytné pro to, aby mohli lékaři v laboratoři zachytit velmi citlivé signály, které generuje lidské tělo.
Pokud jde o celkové řešení Centra komplexní psychiatrické péče, zásadním požadavkem investora bylo umístění lůžkových jednotek tak, aby byla možná jejich přímá vazba na park. V psychiatrické péči totiž hraje možnost využití exteriéru významnou roli, což se promítlo do celkové koncepce uspořádání stavby.