Ptáme se...
Ing. Filip Křesťan
výrobně-technický ředitel Metrostavu
S Metrostavem začal spolupracovat ještě během studia na Fakultě stavební ČVUT, kterou absolvoval v roce 2004. Začínal u divize 9 na téměř dokončeném Atriu Flora, propracoval se k bratislavskému River Parku a dalším zajímavým projektům. Po letech úspěšné práce v divizích 9 a 1 usedl loni v červenci do křesla výrobně-technického ředitele.
Na kterou ze svých staveb vzpomínáte nejvíce?
Na všechny vzpomínám rád a všechny stavby jsou velkou zkušeností. Ty hlavní, které mě ovlivnily nejvíce, byly River Diamond v pražském Karlíně, River Park hotel Kempinski v Bratislavě, Apartmány Medvědín ve Špindlerově Mlýně nebo například projekt Sacre Coeur 2 nad Strahovským tunelem. Ještě více než jednotlivé stavby člověka ovlivňují lidé, se kterými spolupracuje a od kterých sbírá zkušenosti. Na takové kolegy jsem měl a mám v naší firmě obrovské štěstí a za spolupráci všem velmi děkuji.
Co především se pro vás v nové funkci změnilo?
Hlavní změnou pro mě je komplexnější pohled na celé stavební prostředí, a to nejen uvnitř naší firmy, ale i mimo ni. Také se setkávám s různorodým charakterem staveb, se kterými jsem doposud neměl tolik zkušeností. Naštěstí základní principy stavění jsou všude stejné.
Kterými tématy se váš úsek v poslední době nejvíce zabývá?
Velkým tématem je pro nás digitalizace. Snažíme se, aby slova, jako je BIM (Building Information Modelling, česky informační model budovy, pozn. red.), nebyla pouze prázdnými hesly a v praxi byla opravdovou podporou procesu výstavby. Pracujeme na vlastním digitálním prostředí, které bude zahrnovat například řízení kvality. Dalším tématem, který nás bude muset zajímat více, jsou dopady tzv. Green Dealu do našeho oboru. Ekologií, trvalou udržitelností nebo oběhovému hospodářství se věnujeme trvale, ale v dnešní době budeme muset přijmout další nástroje a opatření, které reagují na Zelenou dohodu pro Evropu. A naším nejdůležitějším tématem a cílem stále zůstává maximální podpora stavbám a divizím v jejich stavebním úsilí.
Nedávno byla zahájena činnost Národního centra stavebnictví 4.0 a Metrostav se stal jedním ze zakládajících členů. Jaké jsou hlavní cíle této platformy?
Jsou to digitalizace, automatizace, robotizace a zprůmyslnění celého stavebního odvětví. Součástí Národního centra pro stavebnictví 4.0 jsou všichni účastníci výstavbového procesu, tedy objednatelé, projektanti, stavební dodavatelé, výrobci materiálů atd. Slibuji si od toho komplexní řešení nastupujících trendů tak, aby byli opravdovou pomocí při přípravě, realizaci i při užívání jednotlivých staveb.
Na co byste se rád v následujícím období zaměřil?
Rád bych pracoval na naší vnitrofiremní spolupráci. Například vnitrofiremní technologie nám dávají výhodu a sílu na trhu a my ji musíme správně využít v jednotlivých projektech a zároveň u nich neztratit konkurenceschopnost. Cílem je stavět technicky a technologicky náročné stavby, a to bez spolupráce nepůjde.
Za rozhovor děkuje David Kalců