Divize 9
Ateliér AVU: historická dlažba putuje z Vietnamu
Metrostav pokračuje v Praze 7 v Bubenči s rekonstrukcí objektů Akademie výtvarných umění (AVU). Divize 9 pracuje na zakázce v památkově chráněném Ateliéru Jana Zajíce a na dvou menších akcích v hlavní budově.
Blanka Růžičková, foto archiv stavby
O
ba objekty jsou pod dohledem památkové péče a vše tak probíhá s maximálním důrazem na zachování původních prvků. „Ojedinělá je zde například dodávka historické dlažby, která k nám putuje až z Vietnamu. Takže doufáme, že k nám za aktuální situace včas dorazí,“ říká vedoucí projektu Ing. Lukáš Březina.
Rekonstrukce Ateliéru (hlavní foto) zahrnuje změnu dispozičního uspořádání, výměnu střechy včetně komplikovaných oken prolnutých do střešní konstrukce, opravu fasády, renovaci vnitřních povrchů a také úpravu vnějších komunikací.
„Práce v sochařském a malířském ateliéru, který se nachází mimo hlavní budovu AVU, jsme začali v září minulého roku. Nicméně vzhledem k dosavadnímu působení v této lokalitě a vzhledem k mimořádně vřelým vztahům, které zde vybudoval během předchozích zakázek (třeba rekonstrukce budovy Školy architektury AVU na druhém snímku) kolega Ing. David Čech, jsme byli osloveni u dalších menších akcí v hlavní budově a rádi jsme je nabídli. Ve výběrovém řízení jsme uspěli s nabídkou pro přestavbu studijního a zahraničního oddělení. U dalších dvou malých zakázek čekáme na výsledek,“ doplňuje vedoucí projektu.
Stavbaři již v Ateliéru vybourali vnitřní konstrukce, provedli statické zajištění objektu na úrovni 1.PP a rozšířili vnitřní prostory. Nosné stěny byly nahrazeny těžkou ocelovou konstrukcí v podobě vkládaných ocelových průvlaků se sloupy. Pro tyto práce využili vnitropodnikové technologie ocelářů z divize 3 a betonářů z dceřiné společnosti Pragis.
Nejsložitější část rekonstrukce – demontáž střechy – se bohužel z původně plánovaného podzimního termínu přesunula do zimních měsíců. „Naštěstí je zima pro stavbaře příznivá, takže jsme od února zahájili montáž nového ocelodřevěného krovu pod provizorním zastřešením. Některé další stavební procesy, které by se obyčejně realizovaly až po střeše, tak můžeme provádět paralelně,“ vysvětluje inženýr Březina. Připomíná, že i když jde pro Metrostav o zakázku malého významu, jedná se o stavebně velmi obtížný projekt. „Náš tým, složený z Lukáše Hošny a Jaromíra Kubelky, zaslouží velké uznání. Oba se s nástrahami projektu nadmíru popasovali a hlavně díky nim zakázka spěje ke zdárnému konci, který odhadujeme na 06/2021.“
U Ateliéru, který se nachází ve vnitrobloku obytných budov v Praze na Letné, se denně řeší také přístup na staveniště. „Před zahájením stavebních prací se objevily překážky v podobě protestů ze strany obyvatel. Souhlas jejich SVJ jsme potřebovali, protože přes jejich vjezd vstupujeme na staveniště a je třeba dodržovat jimi nastavené podmínky. Ty dodržujeme a se SVJ nejsou aktuálně žádné problémy. Nicméně veškerá činnost je prováděna pomocí drobného ručního nářadí. Možnosti jakékoli větší mechanizace jsou prakticky vyloučeny,“ popisuje vedoucí projektu.
Unikátní interiér
Ateliér v Zajícově ulici (Zajícovka) byl postaven roku 1902 pro potřeby výstavy a pobytu umělce Augusta Rodina v Praze. Slouží jako přípravná škola kresby a modelování pro první ročníky AVU. Hlavní budova AVU byla postavena v secesním slohu (nazývaném též secesní barok) v letech 1897 až 1903. Generální rekonstrukcí prošla v roce 1998. V budově se nachází unikátní interiér školní knihovny, jejímž autorem je Jan Kotěra.