Ptáme se...
Ing. Luděk Stehlík
PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI PROCKERT & HYNEK
Po absolvování studia na VŠE v roce 1988 se do svých 29 let živil jako profesionální hokejista. Po ukončení sportovní kariéry pracoval ve společnosti K&K jako stavbyvedoucí a od roku 1994 přešel do rodinné společnosti, která se zabývala výstavbou plynovodů. Od roku 2006 Ing. Stehlík začal pracovat pro Metrostav, v divizi 1 jako vedoucí střediska Inženýrských sítí a v období 2007 až 2015 byl oblastním ředitelem pro Jihomoravský kraj. Od roku 2021 je předsedou představenstva společnosti Prockert & Hynek a.s.
Můžete připomenout hlavní zaměření vaší společnosti?
Nosnou výrobní činností je dodávka potrubních systémů v provedení ocel nebo plasty. Dominantní část objemu našich prací tvoří výstavba, rekonstrukce a přeložky plynovodů všech tlakových hladin. Naše společnost zabezpečuje pro skupinu GasNet a Pražskou plynárenskou a.s. odstraňování havárií a úniků na plynovodech.
Jakou spolupráci či služby nabízíte Skupině Metrostav?
To, co umíme nejlépe, tedy výstavbu, rekonstrukce a opravy inženýrských sítí. V současné době se jedná především o přeložky plynovodů všech tlakových hladin, dimenzí i materiálů.
A které významné stavby nyní uskutečňujete?
Jako každý rok i letos naše společnost realizuje desítky kilometrů plynovodů, které se skládají z menších staveb pro investory GasNet a Pražská plynárenská a.s., dohromady za cca 150 milionů Kč. S ohledem na objem a komplikovanost prací tak mohu uvést například rekonstrukci plynovodu VTL DN 500 Dřínov – Byškovice, 3. etapa, nebo VTL DN 200 Hojsova Stráž 2. etapa.
Jaké nové technologie budou hrát roli do budoucna?
Je to vypořádání se s pohledem společnosti na ochranu životního prostředí a politického tlaku na zavádění bezemisních technologií, respektive získávání energie z obnovitelných zdrojů. Je potřeba se připravit na dobu, kdy v energetice bude spotřeba zemního plynu utlumována z důvodu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Největší potenciál při zavádění bezemisní technologie do energetiky má vodík. Dle názoru Evropské komise bude zemní plyn, aby na něj bylo pohlíženo jako na ekologické palivo, muset obsahovat minimálně 30 procent vodíku nebo bioplynu. Obě tyto komodity lze získat z obnovitelných zdrojů.
Čím konkrétně lze přispět?
Vodík a bioplyn mají potenciál pro náhradu části zemního plynu. Nevýhodou této vize je nedostatečná infrastruktura. Toto je šance pro firmy se stejným předmětem podnikání, protože bez technických úprav stávající infrastruktury na zemní plyn se vyšší využití vodíku nebo bioplynu, které je společensky vyžadováno, neobejde. To s sebou přinese ještě vyšší nároky na odbornost pracovníků a přesné dodržování technologických postupů tak, aby byla zachována dosavadní úroveň bezpečnosti práce, která je u činností a zásahů na vyhrazeném plynovém zařízení vyžadována.
Za rozhovor děkuje David Kalců