Divize 6
Dvě zajímavé zakázky vzdálené necelý kilometr
Tým divize 6 pod vedením Ing. Lubomíra Mika pracuje od března v Hranicích na dvou vodohospodářských projektech na řece Bečvě. První, zahájený už vloni, se týká rozšíření jezu na dolním toku (foto). U druhé zakázky, zhruba o kilometr výš proti proudu řeky, začaly minulý měsíc demoliční práce. Břehy zde budou mít nové protipovodňové zdi a hrázování.
Blanka Růžičková, foto Ing. Lubomír Mik
O
bě díla – rozšíření jezu a protipovodňová opatření (PPO) na úseku o délce 700 m – by měly Hranice lépe chránit před povodněmi. Investorem je v obou případech Povodí Moravy a stavby jsou projektovány tak, aby městu poskytovaly ochranu před padesátiletou vodou.
„PPO v intravilánu města pro nás nejsou novinkou. Podobnou stavbu už máme za sebou ve Svitavách,“ říká vedoucí obou projektů inženýr Mik. Práce na úpravách jezu, které zahrnují jeho rozšíření o další jezové pole, výměnu segmentů a klapek u dvou stávajících polí a výstavbu rybího přechodu, jsou pro něj zatím nejrozsáhlejším projektem, na kterém pracoval. Tuto zakázku zajišťuje Metrostav jako lídr ve sdružení se společností Hochtief CZ, zatímco projekt PPO provádí samostatně jen divize 6.
práce limituje hladina vody
Nad nové železobetonové jezové pole, které se podařilo vybudovat v loňském roce, osadili stavbaři letos v květnu novou mostní konstrukci. Po více než ročním přerušení se tak opět oba břehy řeky spojily. „Přestože během loňského roku byla stavba několikrát zaplavena neobvykle častými povodněmi a přes problémy, které se objevily při beranění štětových stěn, se nám stále daří dodržovat plánovaný harmonogram,“ konstatuje Lubomír Mik. „Termíny jsou pro nás klíčové. Limitováni jsme hlavně dobou srážky jezu, která se prakticky nedá měnit, protože se vždy dost složitě vyjednává a podléhá schválení několika úřadů,“ doplňuje. Doba srážky je letos stejně jako vloni naplánována od června do listopadu. Během tohoto období, kdy je jez vyhrazený a voda volně protéká, je přitom nutné stihnout všechny práce na místech, která jsou při běžném provozu pod hladinou stálého nadržení.
Vloni budování štětových stěn komplikovaly kameny a betonové kusy v podloží, kterými bylo nejspíš zasypáno obtokové koryto při výstavbě jezu v roce 1987. Stavbaři je odstraňovali opakovanými prohrábkami a zasypáváním vzniklých prohlubní. Výkopové práce pro nové jezové pole bylo nutné provádět po etapách a průběžně kotvit dosavadní pilíř k podloží, aby nedošlo k jeho odklonu. „Stabilitu pilíře po celou dobu provádění prací sledovala společnost Vodní díla – TBD a také provoz Povodí Moravy,“ vzpomíná inženýr Mik.
Stavba jezu má být dokončena letos v listopadu. Pro Hranice, které leží po proudu jen několik kilometrů za soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy, jsou neočekávané povodně častým jevem. Stavbaři vloni museli odčerpávat vodu z ohrazených částí staveniště celkem čtyřikrát.