10

čtrnáctideník 

Metrostav a.s.

17. června 2021

ročník 33

Recyklovaný beton spojil síly v rámci Skupiny

Smysluplné propojení dvou staveb na území hlavního města Prahy, ale především významný příspěvek k udržitelnému rozvoji. To jsou dva hlavní důvody, proč se spojily týmy napříč firmou a začaly využívat recyklovaný beton.

Martina Vampulová, foto Petr Adámek

Z

atímco kolegové z divize 1 pod vedením Ing. Petra Mlejnka staví podél Malešické ulice pod pražským Jarovem již pátou etapu obytného souboru investora Metrostav Development Na Vackově, tým v čele s Ing. Alešem Vejmolou z divize 3 zhruba pět kilometrů odtamtud provádí demolice bývalé pekárny Odkolek ve Vysočanech. A právě cihelný recyklát „od Odkolků“ se využije místo běžného kameniva do betonu Na Vackově. „Všechny zúčastněné strany vnímají využití recyklátu v betonové směsi jako zlepšení trvale udržitelného rozvoje, a proto byla spolupráce všech rychlá a bezproblémová,“ hodnotí dosavadní průběh Ing. Petr Mlejnek.

←
Řez - standardní beton

→
Řez - beton s cihelným recyklátem

V rámci demolic v areálu Odkolek vzniká směsná stavební suť, kterou je třeba zbavit odpadu, jako plastů, dřeva či kovů, a rozdělit na suť betonovou a cihelnou. „Tu cihelnou pak využijeme k dalšímu zpracování do betonu. Recyklace probíhá za použití drtičky a výsledný recyklát je poté dopraven na třídičku, která separuje požadované frakce,“ popisuje průběh přípravy recyklátu Ing. Aleš Vejmola s tím, že cihelný recyklát je podroben široké škále zkoušek. Následně se připravená drť už v požadované frakci dopraví přímo na betonárnu, kde probíhá výroba betonu. „Postup na betonárně je stejný jako u běžných betonů, nahrazeny jsou jen určité složky kameniva,“ upřesňuje Ing. Karolína Erbenová, obchodní náměstkyně  TBG Metrostav, kde se beton míchá a připravuje k dalšímu využití.

suť z demolic najde další uplatnění a ušetří běžně používané kamenivo. jeho zásoby se tenčí

Jak se liší beton z recyklátu?

Z hlediska pevností jsou oba mate­riály srovnatelné. Receptury recyk­lovaných betonů jsou upravené tak, aby splňovaly všechny požadavky dané konstrukce. „Oproti standardnímu betonu dosahuje ten z cihelného recyklátu nižšího modulu pružnosti, proto jeho použití nedoporučujeme do stropních konstrukcí,“ říká Ing. Karolína Erbenová s tím, že v současné době se beton z recyklátu používá na málo exponovaných konstrukcích z hlediska SVP, do budoucna se ale může jeho použití rozšířit. Z pohledu zpracovatelnosti při ukládce do konstrukcí se podle Ing. Marka Kubra z divize 6, který projekt využití recyklovaného betonu zastřešuje, obě betonové směsi chovají stejně. „Při stavbě železobetonových konstrukcí musíme hlídat, aby byla směs s cihelným recyklátem ukládána pouze do určených konstrukcí. Náročnější na koordinaci je pak uskladňování a vytváření zásob recyklátu v návaznosti na průběh demolic a vlastní přípravu recyklátu,“ vyjmenovává pouze drobné odlišnosti.

Během páté etapy výstavby obytného souboru Na Vackově využívá naše firma vlastní recyk­lovaný beton vůbec poprvé. Bude zde uloženo celkem 15 500 m3 betonových směsí, z toho přibližně 850 m3 bude s cihelným recyklátem. „Recyk­lovatelný beton budeme chtít i v budoucnu používat všude tam, kde to bude konstrukčně možné a bude to mít smysl z hlediska udržitelnosti. Aktuálně například jednáme s divizí 9 a TBG Metrostav o využití na projektu bytových domů Alfa a Beta Hagibor,“ dodává Ing. Kubr. A nejen to. Podle slov Ing. Petra Mlejnka bude společnost Metrostav postupně recyk­lovaný beton nabízet i dalším stavebníkům na trhu.