Ptáme se...
Ing. Robert Pátek, Ph.D.,
generální ředitel společnosti Metrostav Slovakia
V Metrostavu pracuje již 21 let, kdy nastoupil jako student Fakulty stavební ČVUT do útvaru ekonomických nástrojů řízení. Po čtyřech letech přešel na Slovensko pod dceřinou společnost Metrostav SK jako zástupce ekonomického ředitele. V roce 2007 se vrátil do Prahy na pozici ekonomického náměstka divize 3 s tím, aby v roce 2010 zamířil zpět na Slovensko jako ekonomický a finanční ředitel. Od roku 2015 je v Metrostavu Slovakia generálním ředitelem.
Můžete připomenout něco málo z historie Metrostavu Slovakia?
Podnikání Skupiny Metrostav na Slovensku se datuje již od roku 1997, kdy byla založena dceřiná společnost Metrostav Slovakia. Strategického rozvoje docílila až v roce 2004, kdy byla koupena společnost Pozemní stavby Nitra. Má za sebou realizace mnoha zajímavých projektů, jako je např. River-Park v Bratislavě, hotelovou část Hypoarény v Šamoríně a několik developerských projektů v čele se CityParkem Ružinov v Bratislavě.
Kdy začala developerská činnost a co z ní máte za sebou?
Počátky developmentu se vracejí k roku 2010, kdy jsme převzali projekt Nejedlého od developera, který nezvládl svou roli a jeho projekt víceméně zkrachoval. Poté, co jsme úspěšně završili menší projekt v Košické ulici, jsme se ujali výzvy napravit a dokončit zhavarovaný projekt Trinity.
Jakými změnami prochází společnost Metrostav Slovakia?
V souladu s rozhodnutím vedení Skupiny Metrostav bude naše společnost zastřešovat veškeré aktivity v pozemním stavitelství na území Slovenské republiky. V souvislosti s touto zvýšenou aktivitou společnosti jsme zavedli divizní organizační uspořádání. Zřídili jsme dvě stavební a jednu developerskou divizi. Cílem změn je výrazně posílit pozici Skupiny na slovenském trhu, kde bychom chtěli být stejně jako v České republice jedničkou. Sjednocením aktivit můžeme lépe využít synergických efektů ve Skupině, např. kapacity a know–how. Součástí změn je i sjednocování pravidel a procesů, které jsou používány v mateřském Metrostavu.
Na jaké segmenty výstavby se hodláte orientovat?
Obecně chceme působit ve všech segmentech pozemního stavitelství. V bytové výstavbě bychom z větší části chtěli působit i formou vlastního developmentu. Dále to jsou segmenty staveb občanské vybavenosti, halové stavby pro průmysl a logistiku a i ekologické stavby. Právě v tomto posledním segmentu vidím v příštích letech velký potenciál.
Co dalšího plánujete?
Nyní pracujeme na úpravě našich procesů tak, abychom organizačně zvládli i několikanásobný nárůst počtu projektů a tržeb. Pokračujeme v zavádění Cenkrosu. Dále pracujeme na implementaci digitalizace jako například využívání CDE (Common Data Enviroment), cloudového nástroje Trimble Connect pro spolupráci a sdílení informací o BIM projektech jak u našich developerských projektů, tak i staveb pro naše zákazníky. V rámci developmentu aktivně vyhledáváme další lokality a akvizice, abychom dokázali produkovat cca 300 bytů ročně a tím pádem se zařadili mezi nejvýznamnější developery na slovenském trhu.
Za rozhovor děkuje David Kalců