Divize 9
Červený beton, cortenový plech a lícové zdivo
Památkově chráněný areál bývalých Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích už na severní straně uzavírají nosné konstrukce dvou staveb (foto), které podle návrhu ateliéru Šépka architekti buduje tým Ing. Milana Voráčka z divize 9. Po jejím dokončení na jaře 2023 v ní vzniknou Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic.
Lenka Svobodová, foto Drahoslav Ramík
O
bjekt Centrálních polytechnických dílen (CPD) a Galerie města Pardubic (GAMPA) vyrostl na místě původního skladu balené mouky. GAMPA umístěná v jeho nižších úrovních bude vyzděná z režných cihel a propojená s veřejným dvorním prostorem. Se širokým schodištěm na střechu v meziprostoru vytvoří sokl pro samostatnou dvoupodlažní nástavbu CPD, která bude přístupná dvěma schodišťovými věžemi, jež zároveň vytvoří její statickou podporu.
v souladu s původními mlýny
Stejně jako všechny nové objekty v areálu bude i novostavba, kterou divize 9 buduje jako lídr ve sdružení s pardubickou společností Chládek a Tintěra, barevně navazovat na odstín lícovek původního mlýnského komplexu, který začátkem 20. století navrhl Josef Gočár. Novodobí architekti proto u CPD navrhli konstrukce z červeně probarveného pohledového betonu. Industriální vzhled vnesou do novostavby betonové prefabrikované nosníky tvaru X a trámové stropy, které v interiéru umožní instalovat přiznané rozvody, a po obvodu budovy lehké panely kryté plechem z patinující oceli cortenového typu.
v Pardubicích nedaleko soutoku chrudimky a labe roste nevšední objekt KULTURNĚ-VZDĚLÁVACÍHO centra
„Hrubou stavbu CPD právě dokončujeme. Byla složitá a časově náročná, protože celou její konstrukci vynášejí až ve 4. nadzemním podlaží dva svislé tubusy – schodišťová jádra založená na základové desce objektu GAMPA. Komplikované detaily nás čekají i v interiéru, kde dnes provádíme příčky a rozvody instalací. Téměř veškeré povrchy – vyjma pohledových betonů – totiž musíme opláštit cortenovými plechy. V GAMPA provádíme nosné konstrukce z režných cihel a stropy z probarvených betonů.
Celkově bylo jejich vzorkování zajímavé, protože jsme museli namíchat a vybetonovat asi třicet různých druhů červeného betonu, abychom se trefili do estetických požadavků architekta,“ vzpomíná Ing. Voráček.
Veřejnosti by nová část Winternitzových automatických mlýnů měla začít sloužit do konce roku 2023.
Od 3 do 99 let
Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic doplní Winternitzovy automatické mlýny na kulturně-vzdělávací centrum, jehož prostřednictvím bude možné poskytnout nadstandardní vzdělávání na evropské úrovni lidem od 3 do 99 let. Součástí budou laboratoře biologie, chemie, fyziky, robotiky a PC grafiky či dílny textilní a dřevařské. Programy mají podpořit manuální činnosti a seznámit s jednotlivými řemesly. Budou zde také volnočasové aktivity pro širokou veřejnost. Přestavbu hlavní budovy mlýnů na sídlo Východočeské galerie ještě letos dokončí sdružení, jehož lídrem je jiný tým divize 9 v čele s Ing. Jaroslavem Sýkorou.