Ptáme se...
Ing. Lubor Bican
Vedoucí střediska VHS, Ústí nad Labem
Na podzim 2019 ho oslovil oblastní ředitel a požádal o spolupráci při řízení a realizaci vodohospodářských staveb (VHS) v Ústeckém kraji. V průběhu dvou let se podařilo dát dohromady tým zkušených techniků a stabilizovat středisko VHS, které zodpovědně a ke spokojenosti investora řeší získané zakázky.
Jak dlouho působíte v Ústeckém kraji? Máte k oblasti vztah?
Ano, mám k Ústeckému kraji vztah. Jsem místní rodák a téměř celou svou odbornou praxi mám spjatu s tímto krajem. Odborně jsem se vzdělával a pracoval již od 90. let v místní stavební společnosti a rád projíždím nebo procházím místa, která nesou stopu naší, potažmo mé stavební činnosti.
Můžete představit vaše středisko?
Máme tým šesti zkušených a praxí prověřených techniků, kteří rozumějí problematice výstavby nebo rekonstrukce inženýrských sítí a objektů na nich. Podařilo se nám získat velmi dobré jméno u vodárenské společnosti, která spravuje vodovody a kanalizace v Ústeckém kraji, a získáváme reference i u městských a obecních zakázek typu výstavby nebo intenzifikace ČOV, čerpacích stanic apod.
Daří se získávat mladé lidi?
Tak tady budu trochu skeptičtější. Z vlastních zkušeností a po mnoha pohovorech s mladými potenciálními uchazeči jsem si vyvodil závěr, že stavařina asi moc lukrativní pro mladé muže není. Určitě je to zajímá a láká, rádi by se viděli v pozici váženého stavbyvedoucího nebo manažera stavby, ale nakonec nejsou ochotni pochopit fakt, že k takové pozici vede ještě dlouhá cesta sebevzdělávání, umění komunikovat a hlavně pracovat v týmu. Dnes jsou mladí prioritně vedeni k individualitě, očekávají rychlý postup v kariéře a neoplývají trpělivostí. Bohužel.
Jaká je obecně v Ústeckém kraji situace na trhu staveb, které souvisí s činností vašeho střediska?
Vypadá to, že i přes napjatou situaci ve financování stavebních zakázek nebudeme mít v letošním ani příštím roce problém zakázky získat a naplnit předpokládaný plán pro tato období. Samozřejmě to není lehký úkol a obchodnímu oddělení patří poděkování za jejich přípravu a dojednání. Obecně platí, že pokud si to sami svou neodbornou nebo lajdáckou činností nezkazíme, tak máme u investorů dveře otevřené. Velmi pozitivně totiž vnímají sílu a garance naší společnosti, odborný přístup, pevné zázemí. A hlavně v případě práce techniků našeho střediska i osobní přístup a povinnost nalézt a zrealizovat nejvhodnější řešení při komplikacích na stavbě. Za to též velké díky!
Na kterých konkrétních projektech pracujete?
V průběhu roku zrealizujeme v průměru 10 až 15 staveb a není asi důležité všechny jmenovat. Vyzdvihl bych snad na přelomu roku dokončené a zkolaudované dvě stavby. V obci Ludvíkovice na Děčínsku úspěšně provedenou a dokončenou intenzifikaci ČOV pro 1500 EO bez odstavení jejího provozu. Dále v obci Habrovany na Ústecku realizaci kompletní kanalizační sítě včetně automatické podzemní ČOV pro 250 EO a přečerpávacích stanic, které zajišťují provoz tlakové kanalizace.
Za rozhovor děkuje David Kalců