Pragis
PRAGIS obnoví vodovod pod korytem Labe
Vodárny Kladno – Mělník zajišťujÍ v současnosti důležitou stavbu – Rekonstrukci vodovodní shybky v Obříství. Generálním dodavatelem je naše dceřiná společnost PRAGIS, která zajišťuje vlastní pokládku vodovodního potrubí, vybudování a demontáž šachet a všechny následné práce.
Text a foto společnost PRAGIS
V
odovodní shybka pod řekou Labe v blízkosti obce Obříství je součástí páteřního řadu Hostín–Dolany, který je jedním ze základních prvků skupinového vodovodu KSKM (vodovody Kladno–Slaný–Kralupy–Mělník). Vedení vodovodního přivaděče pod korytem řeky tvoří dvouramenné potrubí, přes které denně protéká až 30 milionů litrů pitné vody z pramenišť na Mělnicku. Potrubí bylo vzhledem k jeho stáří i způsobu provedení ve špatném technickém stavu a dlouhou dobu fungovalo již jen jedno rameno shybky. Stoupalo riziko, že dodávky pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku budou ohroženy.
Dlouho připravovanou stavbu se podařilo zahájit na podzim loňského roku díky dotaci poskytnuté Ministerstvem zemědělství ČR. Nově prováděná shybka byla navržena v souběhu s dosavadní z potrubí z tvárné litiny DN 800 zatahovaného do předem provedených ocelových chrániček DN 1200. Projekt zachoval potrubí v současných komorách na obou březích, nové potrubí se napojuje uvnitř komor ihned za obvodovými zdmi.
stavba je provedena unikátní metodou mikrotuneláže pod korytem řeky
Pro provedení chrániček bylo rozhodnuto o použití technologie mikrotunelování zejména s ohledem na význam vodní cesty na Labi v tomto úseku i na ochranu cenných biotopů na obou březích řeky.
Stavba byla zahájena vybudováním startovací a koncové šachty pro provedení protlaků 1. a 2. ramene shybky. Pro zhotovení pažení jam štětovnicemi bylo nutné provést předvrty po celém obvodu jam do hloubky cca 15 m pro startovací jámu a 13 m pro koncovou jámu. Po předvrtech byly zaberaněny štětovnice VL 604 až do pevného podloží.
Mikrotuneláž, kterou jako subdodavatel realizovala Subterra ve spolupráci s firmou Hydrotechnik Praha, byla pro obě chráničky prováděna ze startovací šachty na pravém břehu řeky mechanizovaným, dálkově ovládaným štítem firmy Herrenknecht o průměru 1,3 m (foto).
Celková délka každého ramene je cca 140 m. První rameno již od 24. srpna plně nahradilo původní funkční rameno. Zkušební provoz druhého ramene byl zahájen 30. září 2021. Stavba měla být původně dokončena v březnu 2022, její předání však předpokládáme s předstihem, a to do konce roku 2021.