Divize 9
Fládrování v barokním paláci
Revitalizaci Clam-Gallasova paláce v Praze provázejí zajímavé výzvy. Divize 9 v současnosti pracuje v bývalém pánském salonu, kde byla nedávno pod vrstvou dřevěných parket z 19. století, takzvaných vídeňských křížů, objevena unikátní barokní podlaha. Po očistění povrchu stropních kazet se tam navíc objevilo zajímavé stínování. A k původnímu vzhledu se vracejí také stěny, kde byly podle dobových fotografií kdysi papírové, ručně fládrované tapety.
Blanka Růžičková, foto Petr Adámek
I
když byly lepené tapety v minulosti odstraněny, investor hlavní město Praha rozhodl, že se obnoví do původní podoby. Pro stavbaře z divize 9 a restaurátory z dílny Metrostavu DIZ to znamenalo, že musejí najít způsob, jak vyspravit povrch stěn, aby je pak bylo možné vytapetovat a následně nafládrovat. „Největší úskalí nás čekalo s jednou ze stěn provedenou z dřevěných hrubých prken. Ve spolupráci s restaurátorkou tapet jsme jednotlivá pole mezi dřevěnými sloupky překlenuli pomocí napnutého plátna s nalepenou, ručně fládrovanou papírovou tapetou,“ popisuje za Metrostav vedoucí projektu Ing. Marek Janeba. Připomíná, že dobrých fládristů v republice moc není: „My naštěstí máme v restaurátorské dílně jednoho z nejlepších.“
Revitalizace barokního paláce v Praze na Malé Straně probíhá od roku 2018. Generálním dodavatelem je společnost Subterra. Metrostav DIZ a restaurátorské dílny, které jsou kromě tapet také dodavateli truhlářských prací, historických lustrů a dřevěných parket, mají práce dokončit do dubna příštího roku.
Imitace dřev ruční malbou, takzvané fládrování, je technika známá již z doby starověkého Egypta (3180 až 30 př. n. l.). Používala se pro povrchovou změnu levnějšího, například smrkového nábytku, aby výsledek získal dražší a působivější podobu dubu nebo ořechu. Fládrovaná struktura napodobuje přirozený vzhled, který vzniká při řezu dřevem včetně zobrazení letokruhů v příčném i podélném směru. V Clam-Gallasově paláci jde o texturu napodobenou, konkrétně o imitaci vytvořenou z papíru.