BeMo Tunnelling
Tunel pro lepší život lázeňského města
Společnost BeMo Tunnelling (BeMo) představuje výstavbu tunelu ve spolkové zemi Porýní-Falcko. Dílo, které se nachází západně od města Karlsruhe nedaleko hranic s Francií, bude po ukončení stavebních prací užíváno pro obousměrný provoz na obchvatu Bad Bergzabernu. Město je vyhledávanou prázdninovou destinací.
Bernhard Bucher, Pafos Busch, foto archiv BeMo Tunnelling
Z
hruba 1,4 km dlouhý tunel s paralelním únikovým tunelem má pomoci ulehčit dopravě ve městě, které trpí hlavně hlukem z automobilové dopravy. Celý obchvat s označením B 427 provoz aut odkloní a zvýší tak kvalitu pobytu v Bad Bergzabernu. Nové podzemní dílo se mimochodem nachází v oblíbené vinařské oblasti.
Slavnostní zahájení výstavby záchranné štoly a hlavního tubusu tunelu se konalo 26. května 2021, tedy zhruba před rokem. Součástí jsou práce prováděné metodou NRTM, kdy ražba hlavního tubusu probíhá ve vzdálenosti minimálně 100 m za štolou. Od zahájení razicích prací v říjnu 2021 bylo do dnešního dne v záchranné štole vyraženo asi 32 % a v hlavním tunelovém tubusu skoro 13 % z celkové délky. Smluvně sjednaná doba realizace projektu činí 49 měsíců na 1440 m dlouhý tunel.
Tunel, kterým denně projede 9000 vozidel, bude součástí téměř 2,6 km dlouhého obchvatu
Jednou z mnoha výzev v rámci razicích prací je v neposlední řadě malý průřez záchranné štoly. Kvůli profilu s přibližně 20 m2 bylo třeba zvolit sofistikovanou koncepci využití razicích strojů, aby se při dosažení maximálních výkonů zajistila plynulá výměna strojů a hlavně, aby byl v první řadě dodržen vysoký standard bezpečnosti práce. V hlavní tunelové rouře budou zhotoveny dva zálivy pro automobily s poruchou a rovněž celkem šest propojek, které propojí hlavní rouru s únikovou štolou. Na základě často se měnících geologických poměrů docházelo a asi bude i docházet k častému střídání metody ražeb bagrováním a trhacími pracemi. A to jak v únikové štole, tak i v hlavním tunelovém tubusu.
Přes extrémně měnící se geologii a opakované komplikace v důsledku průniku vody jsme se díky týmové práci našich pracovníků stejně jako odborným a technickým znaleckým posudkům těmto náhlým změnám v třídách ražby rychle přizpůsobili a uplatnili dodatečná opatření počínaje přizpůsobeným členěním ražeb pod ochranou mikropilotového deštníku (na snímku vrtací práce), a to až do okamžiku, kdy jsme mohli už provádět záběry 1,5 m.
Celému týmu stavbařů bychom rádi vyslovili velké poděkování a věříme v úspěšné pokračování. Zdař Bůh!