Divize 3
AFI City Vysočany: třetí zakázka končí, čtvrtá pokračuje
V místech bývalých podniků ČKD v Praze 9 – Vysočanech probíhá několik let výstavba nových objektů. Původní městský brownfield se zde v rámci projektu s názvem AFI City mění na moderní městskou zástavbu s byty, kancelářemi. Tým divize 3 tam v těchto dnech dokončuje další etapu bytové výstavby, konkrétně objekt D+E (snímky). Výstavbu dalšího podobného domu, budovy F+G zahájil vloni v listopadu.
Blanka Růžičková, foto Petr Adámek
P
ro Metrostav je tato zakázka již čtvrtou v pořadí. V nově vznikající čtvrti postavil šest bytových domů. V první etapě zahájené v roce 2016 zde vyrostly pětipatrové domy s označením L, M, N a O. První obyvatelé se do nich nastěhovali už v roce 2018. Druhá zakázka, která zahrnovala výstavbu dalších dvou bytových objektů a přilehlého parku, byla zkolaudována v roce 2019.
Projekt AFI City roste na patnáctihektarovém pozemku mezi železniční tratí a ulicí Kolbenova na místě zaniklého podniku ČKD Slévárny a Moury. Výstavba nové čtvrti probíhá postupně. Dnes je zde kromě nových bytových domů, umístěných v její západní části, také prosklená věž situovaná v centru. Devatenáctipatrová administrativní budova s prostory pro restaurace a obchody byla zkolaudována v září 2020. Za projektem výstavby celé čtvrti stojí izraelský developer AFI Europe Czech Republic.
Dokončený objekt D+E má sloužit k nájemnímu bydlení. Jeho výstavba byla zahájena v listopadu 2020 a k nastěhování bude od 2. čtvrtletí tohoto roku. V devítipodlažní budově, která se nachází v jižní části podél ulice Kolbenova a má půdorys písmene U, se nachází 313 bytů v dispozicích od 1+kk do 4+kk. V částečně otevřeném vnitrobloku je nádvoří s parkovou úpravou.
Dobrá spolupráce
Na výstavbě se kromě divize 3 podíleli i další dodavatelé. Železobetonové konstrukce realizovala společnost Terracon, co se týká spolupráce v rámci Skupiny, založení a zajištění jámy realizovala společnost Pragis, lešení divize 6.
Hlavní stavbyvedoucí divize 3 Ing. Jan Krajdl říká, že termíny prací bylo třeba flexibilně měnit. „Pracovali jsme v lokalitě, která měla původně průmyslovou tovární zástavbu. Ta byla sice již před nástupem na prvotní realizaci demolována, ale pouze do úrovně terénu, a proto jsme se museli prakticky při všech výkopových pracích vyrovnávat se zachycováním množství podzemních, obvykle masivních železobetonových konstrukcí. To celou realizaci zpožďovalo a bylo obtížné odhadovat dobu výstavby. Proto jsme společně s objednatelem vždy stanovovali dobu realizace až po dokončení výkopů a obvykle i demolic,“ vysvětluje.
Termín dokončení a předání stavby D+E nebyl podle jeho slov přes různé komplikace problematický. „Spolupráce s investorem byla nadstandardně dobrá. Myslím, že se na obou stranách sešel kvalitní a zdatný tým, který měl společný zájem dílo dokončit řádně a včas. A v takových případech se to obvykle i podaří.“