Skupina Metrostav
Pozvánka na zimní dobrodružství s Cestou za snem
Zájmový spolek Cesta za snem, který podporujeme opakovaně již několik let a se kterým spolupracujeme také na organizaci Metrostav handy cyklo maratonu, nabídne v tomto roce opět bohatý program.
V neděli 5. března zahájíme v Bedřichově letošní sezonu Zimním kvadriatlonem dvojic, jehož snahou je propojení světů zdravých a handicapovaných. Zdejší zimní stadion se na jeden den promění v amatérské závodiště, kdy dospělé páry absolvují na běžkách trasu v celkové délce pět kilometrů, zbylé disciplíny představují střelbu, sjezd a sprint.
Zároveň bude možné v den konání závodu přihlásit děti k účasti do juniorského závodu na 450 metrů. Registrace je zdarma a na všechny účastníky čeká v cílové rovince odměna v podobě medaile. Přijeďte si užít den plný zábavy a radosti ze společně stráveného času. Více informací na e-mailu: tereza.wagner@metrostav.cz
Ing. Tereza Wagner, foto Cesta za snem
Pítka pomáhají: čtvrt milionu ušetřených PET lahví!
I v roce 2022 se dařilo pokračovat v zajímavém projektu s tzv. pítky, které Metrostav realizuje ve spolupráci se společností LOKNI (dříve FILTERMAC).
Princip spočívá v tom, že studenti a zaměstnanci škol mají možnost ze speciálních automatů čepovat do své nádoby filtrovanou perlivou či neperlivou vodu. Měsíčně se tak šetří tisíce PET lahví. Pítka Metrostavu jsou rozmístěna na fakultách ČVUT a VUT.
Podle ročního reportu LOKNI se loni z těchto automatů „pilo“ o něco více, než tomu bylo v roce 2021 – tehdy 169 165 PET lahví, v roce 2022 to bylo 224 880 lahví.
Celkem od začátku projektu se po sedmi letech v České republice podařilo pomocí pítek, které dotuje Metrostav, ušetřit již 1 455 915 PET lahví, tedy 32 648 kg plastu! Těší nás, že můžeme přispět k úspoře materiálů a pomoci tak přírodě.
RED
10 100
OSLOVENÝCH STUDENTŮ
224 880
UŠETŘENÝCH PET LAHVÍ
5622
ušetřených kg plastů
12 931
ušetřených kg CO2
Ze statistik stavební výroby
Eurostat zveřejnil výsledky srovnání vývoje stavební výroby členských států Evropské unie za listopad oproti říjnu 2022 a meziroční srovnání listopadu 2021 a 2022. Meziročně stavební výroba vzrostla o 1,3 % v eurozóně a z pohledu celé Unie o 1,8 %. V České republice jde ale o pokles – zhruba o procento.
Na základě údajů z členských států, které aktuální údaje dodaly ke zpracování, byl za listopad 2022 oproti listopadu 2021 zaznamenán růst stavební výroby v 11 a pokles v pěti zemích.
Nejvyšší růst vykázaly tyto státy: Slovinsko (44,0 %), Rumunsko (20,4 %) a Belgie (12,9 %). Na dalších místech: Maďarsko (7,0 %), Polsko (4,0 %), Rakousko (2,3 %), Nizozemsko (2,0 %), Francie (1,9 %), Bulharsko (1,5 %), Švédsko (1,2 %) a Portugalsko (0,5 %). Nejhlubší pokles zaznamenaly Španělsko (−6,9 %), Slovensko (−5,8 %) a Německo (-1,2 %). Státy s mírnějším poklesem jsou Finsko (−1,0 %) a ČR (−0,9 %).
PhDr. Dušan Čechvala
Stavební spolek na VD Orlík
Dne 23. listopadu členové Stavebního spolku navštívili Vodní dílo Orlík. Zajímali se o stavbu budovaného havarijního přelivu i o provozovanou vodní elektrárnu ČEZ.
Vedoucí projektu divize 6 Ing. Tomáš Beržinský podal informace o celém projektu a následně Ing. Michael Remeš ze Zakládání staveb představil technologie použité při realizaci zajištění stavebních jam.
Z hlediska zajištění stavebních jam pro výstavbu stavebních objektů: SO 01 – vtokový objekt, SO 02 – krytá část skluzu a SO 03 – otevřená část skluzu, se jedná o velmi komplikované staveniště s nutností použití široké škály technologií speciálního zakládání. Hlavním problémem je skutečnost, že staveniště se nachází v prudce svažitém terénu se značným úklonem geologických vrstev a lokálně velmi proměnným stupněm zvětrání horniny. Nejdříve bylo nutné provést větší množství doplňujících ověřovacích sond po obvodě stavební jámy (velkoprůměrovou vrtnou soupravou) a na základě jejich vyhodnocení upravit projekt, stanovit reálnou délku pilot, upřesnit kotvení a doplnit pažení mikrozáporami ve spodní části pažení. Statickou zodpovědnost za tyto úpravy převzala projekce Zakládání staveb (FG Consult).
v zázemí vodní elektrárny
Další zastávkou členů Spolku a techniků stavby vodního díla byla Vodní elektrárna Orlík. Principy výroby elektřiny v soustrojí s Kaplanovou turbínou nám objasnil bývalý a dlouholetý pracovník ČEZ. Prohlídku a výklad prošpikoval nejrůznějšími zajímavostmi z provozu i z doby rekonstrukce po povodni v roce 2002. Elektrárna Orlík je s celkovým výkonem 364 MW stěžejním článkem vltavské kaskády. Velmi rychlé a operativní najetí na plné zatížení trvá pouhých 128 sekund. Dá se říct, že její provoz je bezobslužný, protože je ovládána dálkově z centrálního dispečinku ve Štěchovicích. Děkujeme kolegům z divize 6 a ze Zakládání staveb za přípravu exkurze i za pozvání na další návštěvu.
Ing. Michael Remeš a Jarmila Kaloušová
Foto: Helena Pražská
Aktuality z Metrostavu i videa
z našich projektů najdete na
www.facebook.com/Metrostav
a na webu www.metrostav.cz