Ptáme se...
Zdeněk Kaše
vedoucí střediska PSV (Elektro) divize 8
V Metrostavu pracuje od roku 2017. Nastoupil do pozice vedoucího projektu a pracoval zejména na infrastrukturálních projektech v Praze – například na rekonstrukci stanic metra Palmovka a Náměstí Republiky. Tyto akce byly realizovány ve středisku elektro v divizi 8, většinou jako technologické subdodávky. V roce 2020 převzal vedení střediska PSV, které postupně rozšiřuje zaměření i na ostatní technologie (slaboproudy, vzduchotechnika atd.).
Můžete stručně představit vaše středisko?
Středisko je součástí divize 8 a jeho hlavním zaměřením je rozšířit a doplnit vlastní kapacity o technologické dodávky, zejména elektro. Dodávky realizujeme kombinací vlastního dělnického personálu a zajištěním subdodávek montážních firem. Důležitou činností střediska se stává dopracování dokumentace a z toho vyplývající změny v dodávkách materiálu a jejich zajištění. Počet pracovníků je okolo třiceti v závislosti na jednotlivých projektech. Z tohoto počtu cca deset pracovníků působí v dělnické kategorii.
Čemu hlavně se aktuálně věnujete?
Pracujeme na výstavbě nového pavilonu kardiologie v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Zároveň se připravujeme na opravu osvětlení v hostivařských autobusových garážích pražského dopravního podniku.
Když zavzpomínáte na vaše začátky v Metrostavu, co pro vás bylo tehdy zásadní?
V předchozím zaměstnání jsem pracoval ve funkci vedoucího projektu a byl zvyklý zajišťovat vše vlastními silami. Nástupem do Metrostavu se to změnilo. U některých činností jsem postupně zjišťoval, že najednou jsou hotové, aniž bych „hnul prstem“. Samozřejmě přibyla administrativa. A teď vážně – hlavním důvodem pro tehdejší změnu byla možnost se dále účastnit na velkých projektech. To se potvrdilo, některé příležitosti se najdou jen ve firmách, jako je Metrostav.
Stal jste se také patronem smluvních žáků a zařadil jste se tak mezi vybrané zaměstnance Metrostavu, kteří jsou zapojení do přípravy učňů. Jak tento projekt přípravy funguje?
Jde o možnost získat jistotu zaměstnání ve velké firmě se všemi přínosy. Už v prvním ročníku je žákům SOŠ nabídnuta možnost podepsat smlouvu o hmotném zabezpečení při studiu. Dochází k výběru a hodnocení možných kandidátů. I v průběhu studia jsou smluvní žáci hodnoceni a motivováni. Po dokončení studia jsou zavázáni k nástupu do Metrostavu, minimálně na dobu tří let.
Jaké to podle vás má pro žáky i firmu výhody?
Žáci si přínos vykládají hlavně ve stipendiu, které dostávají během doby studia. U jejich rodičů je vidět, že si uvědomují hlavně ty důležitější přínosy: jistota zaměstnání po absolvování studia a bez zkušební doby, finanční a sociální zázemí velké stabilní firmy. Pro Metrostav je tento program jednou z možností, jak doplnit pracovníky. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať se spoustou neúspěchů a zklamání. Nic jiného nezbývá než zatnout zuby a zkoušet to. Pro realizaci velkých projektů potřebujeme i vlastní kapacity.
Za rozhovor děkuje David Kalců