Divize 1
Proměna krytého bazénu v Karviné
Kompletní náročnou rekonstrukci a dostavbu má za sebou krytý bazén v Leonovově ulici v Karviné. Původní bazénové haly by dnes návštěvníci nepoznali. Stavbaři z divize 1 je totiž pod vedením stavbyvedoucího Ing. Václava Dronského kompletně vybourali až na nosné železobetonové konstrukce. Navíc vznikly dvě přístavby, takže obyvatelé města budou moci část letošního léta sportovat po pětatřiceti letech v moderních bazénech, využívat wellness i spoustu vodních atrakcí.
Martina Vampulová, foto Drahoslav Ramík
P
ůvodní krytý bazén byl v provozu od roku 1988 a jeho rekonstrukce už byla v důsledku provozních problémů nezbytná. V prosinci 2020 se jí ujal Ing. Václav Dronski se svým týmem, který zakázku zahájil bouracími pracemi. Následovala sanace zbývajících železobetonových konstrukcí. „Co bylo nejnáročnější? Asi bourání původních střešních konstrukcí,“ vzpomíná stavbyvedoucí. Kromě nové bazénové haly, v níž se nachází bazén s nerezovou vanou, která nahradila tu původní keramickou, vznikly ještě další dvě přístavby. Na severní straně se nachází nová wellness zóna, na západní pak přibyl rekreační zážitkový bazén. Původní velký bazén, který je umístěn v prostřední části objektu, bude sloužit výhradně plavcům a má parametry pro mezinárodní plavecké závody. Návštěvníci budou mít také k dispozici dvě terasy, první z nich najdou u plaveckého bazénu, tu druhou pak u rekreačního. Jsou orientovány na jih a návštěvníci zde budou moci odpočívat a slunit se.
Technici během rekonstrukce také vyměnili kompletně všechny technologie, horkovodem a výměníkovými stanicemi pro vytápění počínaje přes novou trafostanici a dieselagregát vysokého napětí, nové rozvody vzduchotechniky včetně jedenácti nových jednotek až po rozvody ÚT, ZTI a technologie pro bazénové atrakce jako čerpadla, filtry, dmychadla, dávkování chemie a akumulační jímky.
rekonstrukce a dostavba bazénů s vodními atrakcemi a wellness zónou je dokončena a brzy přivítá návštěvníky
zdvihací dno
Nové sportoviště není vybaveno jen moderními technologiemi či unikátním zdvihacím dnem jednoho z bazénů, zajímavé byly i některé postupy, které stavbaři v průběhu rekonstrukce používali. Původní železobetonové sloupy zkracovali pomocí vodní pily, děrovaná železobetonová pohledová stěna u restaurace byla velice náročná na bednění i správnou recepturu betonu. Složité na instalaci byly i skleněné prvky na fasádě včetně celoskleněné pokladny ve vstupním vestibulu.
Stavbyvedoucí Ing. Dronski musel pečlivě plánovat a koordinovat práce během tři zimních období, kterými stavba prošla, aby zakázka kvůli počasí nenabrala zpoždění. „Nebývale jsme se potýkali i se zabezpečením stavby proti zlodějům, kteří vždy kromě odcizených věcí způsobili i další škody,“ dodává stavbyvedoucí.
Unikátní technologie ze Švédska
Část relaxačního bazénu je variabilní, dvě kratší výukové plavecké dráhy se dají prohloubit snížením dna bazénu, které je vybaveno zvedací stěnou a perforovaným druhým dnem. Pomocí tří motorů se dají v bazénové vaně zvednout na libovolnou hloubku bazénu v rozsahu od 0 až 180 cm. Tato unikátní technologie, která byla vyvinuta a vyrobena ve Švédsku, bude využívána hlavně při výuce plavání malých dětí, případně k rozšíření kapacity brouzdaliště.