11
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
4. července 2023
ročník 35
klenot karlových varů
Karlovarské Císařské lázně se opět skví v plné parádě. Kromě původního historického vzhledu, doplněného o moderní technická zařízení, se mohou pyšnit i unikátním multifunkčním sálem, který nemá ve světě obdoby. Na náročné rekonstrukci národní kulturní památky se podílel nejen Metrostav, ale i Metrostav DIZ, závod 9.
Lenka Svobodová, foto Slavomír Kubeš
N
ávštěvníci Karlových Varů mohou obdivovat zdobnou budovu (foto) ve své době nejmodernějších lázní z konce 19. století, v níž renesanční a barokní prvky doplňují secesní motivy. Prohlídkové okruhy zavedou hosty do reprezentativních prostor kolem Zanderova sálu, bývalé tělocvičny, nebo jim představí Císařskou lázeň – luxusní koupelnu o čtyřech místnostech, která měla sloužit císaři Františku Josefovi I. Než ale stavbaři vrátili lázním původní podobu, trvalo to 1300 dní a museli se vyrovnat se spoustou změn původní projektové dokumentace.
„Vznikaly kvůli nedostatečným průzkumům nebo souvisely se změnami využití objektu. Největší z nich byla vestavba multifunkčního sálu do atria budovy, což mělo dopad do mnoha profesí i konstrukcí – zcela změněno bylo zastřešení prostoru, přibyla vzduchotechnická jednotka. Z atria se pak stalo shromaždiště osob, takže bylo nutné doplnit zařízení pro odvod tepla a kouře, další požárně odolné výplně nebo dodat dieselagregát s vyšším výkonem. Změny se dotkly i místnosti v suterénu, které nově slouží jako zázemí sálu,“ říká vedoucí projektu Ing. Ludvík Kucharič, který nezapomíná ani na náročné požadavky památkářů či obtížnou koordinaci jednotlivých profesí v omezených prostorech krovu.
památka prochází zkušebním provozem, větší část objektu může již obdivovat veřejnost
Stavbu, která začala závěrem roku 2019 pod vedením Jana Mráze z divize 9, dokončil tým Ing. Kuchariče letos v červnu. Na hlavní zakázce, která se týkala rekonstrukce objektu Císařských lázní a výstavby podzemního servisního traktu, pracoval Metrostav jako rovnocenný partner ve sdružení se společností Geosan. Metrostav DIZ se podílel na vestavbě koncertního sálu.
„Kromě práce našeho restaurátorského ateliéru bych chtěl ocenit přínos útvaru digitalizace stavebních procesů Metrostavu, jenž pod vedením Ing. Filipa Kaliny koordinoval vznik 3D modelu objektu, který se stal podstatnou částí dokumentace skutečného provedení,“ připomíná Ing. Kucharič. A dodává: „Vážím si toho, že jsem se mohl na rekonstrukci této nádherné budovy podílet. Spolu s kolegy jsem se v ní zúčastnil i zahajovacího koncertu. Ačkoliv nejsem zrovna vášnivým fanouškem vážné hudby, tak jsem si slavnostní otevření Císařských lázní opravdu užil a budu na něj rád vzpomínat. Věřím, že stejně jako všichni členové našeho realizačního týmu, kterým bych chtěl za poctivou práci poděkovat.“
Červený multifunkční sál
Vestavba sálu do atria Císařských lázní (foto) vznikla nad rámec původního plánu rekonstrukce, aby sloužily nejen výstavám, ale i koncertům, filmovým produkcím, divadelním představením, plesům či konferencím.
Architekt Petr Hájek kladl při návrhu sálu důraz na variabilitu jeho kovové konstrukce, která stojí samostatně uprostřed dvorany lázní na šesti ocelových nohách, a do atria ji po částech spouštěli střešními otvory. Neopírá se o žádné původní prvky, lze ji kdykoliv upravit nezávisle na samotné budově a umožňuje měnit výšku jeviště podle potřeby. Ve stropě vestavby jsou nainstalované polohovatelné panely z pohltivého, odrazného a rozptylného materiálu, které dovolují akusticky nastavit sál přesně na míru pořádané akci. Kapacita zasouvacího hlediště je také variabilní – pro koncert symfonického orchestru nabízí 285 míst, filmového promítání se může zúčastnit až 400 diváků.