Letní příloha
po českých krajích s Metrostavem
Lenka Svobodová, foto archiv Metrostavu a Profimedia.cz
Když zavítáte do kteréhokoliv kraje České republiky, všude se můžete setkat nejen s krásnou přírodou a starobylými památkami, ale i s pozoruhodnými díly Metrostavu. Po celé zemi budoval či rekonstruoval muzea, kulturní centra, plavecké areály či nákupní galerie. Opravoval i tvořil dopravní díla, jež umožňují pohodlnou cestu za odpočinkem i dobrodružstvím.
Ústecký kraj
Ústí nad Labem je univerzitním městem s průmyslovou tradicí a sportovním zázemím. V horkém létě jeho obyvatelé i návštěvníci asi nejvíc ocení Plavecký areál Klíše, jehož současná podoba je dílem divize 8. Ve dvou etapách zmodernizovala jak původní plaveckou halu z roku 1984, tak i přilehlé venkovní koupaliště. Společně dnes nabízejí dva padesátimetrové plavecké bazény a další dva dětské – ten venkovní i s prolézací lodí a se skluzavkami. V areálu můžete strávit celý den a prospějete tím zdraví po všech stránkách i při normálním koupání. Bazény totiž čerpají vodu z nedalekého termálního vrtu s teplotou 26°C, která má hojivé účinky na pohybový aparát.
www.msul.cz/bazen-klise
Liberecký kraj
V Liberci si všichni mohou připomenout jeden z nejmodernějších materiálů současnosti – nanovlákna. Jejich první průmyslovou výrobu na světě totiž vyvinul profesor Oldřich Jirsák se svými kolegy právě ve zdejší technické univerzitě. V roce 2012 se jeho tým přestěhoval do nového Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, který ve vysokoškolském areálu vybudovala divize 8. Protože není běžně přístupný, pozveme vás místo něj do zoologické zahrady, která na ploše přes 14 hektarů chová více než 170 druhů zvířat. Přímo v ní sice Metrostav nepracoval, divize 8 však v roce 2013 rozšířila její Centrum pro zvířata v nouzi.
www.zooliberec.cz
Královéhradecký kraj
Když byl v roce 1963 vyhlášen Krkonošský národní park, usídlila se jeho správa ve Vrchlabí. Nedaleko její budovy divize 9 postavila v roce 2013 Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, zkráceně nazývané Krtek. Je malé, zapuštěné do terénu a díky střeše pokryté rozchodníky splývá s parkem. Neobvyklá budova architekta Petra Hájka získala mnoho ocenění a byla nominována i do prestižní mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2015. Prohlídky pro veřejnost jsou zdarma každé úterý odpoledne.
www.krnap.cz/akce-v-kcev-krtek
Pardubický kraj
V tradičním městě perníku nejčastěji působí divize 9. Pro Univerzitu Pardubice vybudovala nový komplex chemicko-technologické fakulty, který mezinárodní porota ocenila nejvýznamnější českou architektonickou cenou – Grand Prix architektů 2009. Před osmi lety tu dokončila i rekonstrukci ojedinělé kulturní památky – Machoňovy pasáže, pětipodlažního objektu, jež v roce 1925 jako velkolepý palác průchodní navrhl architekt Ladislav Machoň.
Olomoucký kraj
Sídlem regionu je jedna ze dvou historických metropolí Moravy – Olomouc. Památek i muzeí je v ní tolik, že by jen jejich výčet zabral celou přílohu. Proto si tentokrát pozvánku zasloužila multifunkční Galerie Šantovka. Na místě bývalé továrny na mýdlo ji v roce 2013 postavila divize 1, a to včetně dvou silničních mostů, čtyř lávek pro pěší a protipovodňových úprav okolních náhonů. V 648 000 m3 obestavěného prostoru dnes nabízí téměř 180 obchodních jednotek, 1 000 parkovacích míst, multikino s šesti kinosály, bowling centrum a divadlo. Design moderního centra, které získalo cenu Stavba roku 2014, navrhlo londýnské studio Benoy.
www.galeriesantovka.cz
Moravskoslezský kraj
V rámci tohoto kraje vás pozveme do Českého Těšína. Konkrétně do neoklasicistního Muzea Těšínska, jehož rekonstrukci divize 1 dokončila v roce 2019. Nabízí stálé expozice představující vývoj Těšínského Slezska od dob prehistorických až po nedávnou minulost. Jejich prostřednictvím se návštěvník seznámí nejen s bohatou historií regionu zasazenou do širších souvislostí, ale také s jeho krajinou a s počátky dolování uhlí. Představuje i etnografické či umělecké sbírky nebo rod Piastovců.
www.muzeumct.cz
Zlínský kraj
Zlín si lidé po stavební stránce nejčastěji spojují s Baťovou érou, kdy v něm podle návrhů renomovaných architektů vyrostly pro město typické funkcionalistické domky a továrny s cihlovými fasádami. Před pár lety je ale doplnila i dvojice moderních oválných budov s množstvím skleněných prvků. Získala řadu ocenění, mezi něž patří i nominace na Grand prix architektů 2011. Komplex navrhla místní rodačka architektka Eva Jiřičná a postavila divize 3. Dnes už mohou návštěvníci opět obdivovat i jejich interiéry. A v akusticky mimořádně povedeném Velkém sále Kongresového centra mohou třeba 19. srpna vyslechnout Mou vlast od Bedřicha Smetany v podání zlínské filharmonie.
www.kc-zlin.cz
Jihomoravský kraj
Při jízdě od Svitav se při průjezdu Brnem nedá na Velkém městském okruhu minout asi 1300 m dlouhý Královopolský tunel. Patří ke zcela výjimečným stavbám, na kterých se podílela divize 1. Otevření tunelů, jež výrazně ulehčilo dopravě v severní části Brna, se v srpnu roku 2012 těšilo mimořádnému zájmu veřejnosti. Tunelem lze projet například při cestě na koupaliště Riviéra, jehož rekonstrukci a modernizaci divize 1 dokončila před třemi lety.
rivec.sportujemevbrne.cz
Kraj Vysočina
Na Vysočině působí divize 6. Vybudovala zde čistírny odpadních vod, pracovala v nemocnici, rozšiřovala zimní stadion. V Jihlavě ale pracovala i dceřiná firma Metrostavu – Subterra. V roce 2015 vybudovala v místní zoologické zahradě unikátní Tropický pavilon. Zaujme nepravidelným organickým tvarem a zeleným pláštěm z měděných plechů připomínajících šupinatou kůži ještěra. Bydlí v něm plazi, krokodýli, želvy, hadi či drápkaté opice. Jeho spodní část připomíná tropickou řeku, horní potom patří menším, suchomilným živočichům.
zoojihlava.cz
Jihočeský kraj
V Jihočeském kraji lákají ke koupání rybníky, k prohlídkám historická města i další kulturní památky. Turisté a cyklisté si oblíbili Šumavu i rovinaté oblasti kraje s malebnými vesnicemi. Na stezce podél Otavy v Písku si mohou všimnout nezvyklé moderní lávky pojmenované podle politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. Navrhl ji ateliér Josefa Pleskota, provedla divize 6 a v roce 2020 získala titul Dopravní stavba roku za ojedinělé řešení založené na netradičním spojení visuté a zavěšené konstrukce. Dalším důvodem, proč Písek navštívit, jsou jeho 777. narozeniny, které se vloni nemohly uskutečnit kvůli koronavirové pandemii.
www.pisek.eu/cs/pisek-slavi-777
Plzeňský kraj
Výborné pivo se nevaří jen v Plzni. Před rokem je poprvé po dlouhém čtvrtstoletí uvařili i v Městském pivovaru Domažlice, kde sládci navázali na místní výrobu piva tradovanou už od roku 1341. Moderní minipivovar s kapacitou 3 000 hektolitrů vznikl v původní humnové sladovně postavené v 19. století, kterou spolu s dalšími zachovanými prostorami přestavěl tým divize 1. Pozůstatky Obecního pivovaru tím přeměnil v kulturní komplex, jenž obsahuje vzdělávací a komunitní centrum, klub, knihovny, restauraci s pivnicí a galerii Hvozd.
www.domazlice.eu/mestsky-pivovar-domazlice
Karlovarský kraj
Mezi Karlovými Vary a Loktem lze projít, projet či proplout Svatošské skály. Ohře tu vymlela žulový masiv do mnoha skalních pilířů, hranolů a jehlanů pojmenovaných například Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchyně, Tchán či Svědkové. Stará pověst totiž vypráví, že se jedná o svatební průvod Jana Svatoše, který proměnila v kámen vodní víla, protože mládenec porušil slib, že se za prozrazení černé magie nikdy neožení. Legenda inspirovala řadu umělců, mezi nimi i Heinricha Marschnera, jenž ji zpracoval v opeře Hans Heiling. Romantiku skal dnes můžete obdivovat díky moderní visuté lávce přes Ohři, kterou před rokem postavila divize 5.
Středočeský kraj
K častým cílům výletníků patří i Kutná Hora. Vedle chrámu svaté Barbory si ve městě zasluhuje pozornost i barokní Jezuitská kolej, postavená podle návrhu významného italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho. Po zrušení řádu sloužila jako vojenská kasárna a špitál, a tak když do ní poprvé vstoupili stavbaři z divize 9, nalezli ji ve značně devastovaném stavu. V roce 2007 provedli rekonstrukci velké části hlavní budovy, kde dnes sídlí GASK – Galerie Středočeského kraje, o pár let později se do areálu vrátili a zpustlé jezuitské zahrady proměnili v kvetoucí park.
www.gask.cz
Praha
Okružní cestu po České republice uzavřeme návštěvou Prahy. Kromě historie nabízí i krásnou krajinu. Třeba Dalejské a Prokopské údolí, které už před rokem 1840 pro veřejnost objevil známý paleontolog Joachim Barrande. Cesta začíná na náměstí v Praze-Řeporyjích a v osmikilometrové délce klesá k Smíchovu. Děti na ní potěší hřiště, pískoviště, skluzavky i prolézačky. Poslední zastávka stezky patří výhledu na Hlubočepské viadukty Pražského Semmeringu, památkově chráněné mosty postavené v letech 1870 až 1872 na jedné z větví Buštěhradské dráhy. Před dvěma lety vrátila krásu jejich úzkým a až 25 m vysokým kamenným obloukům divize 5.
www.stezky.info