Ptáme se...
Ing. Martin Kafka
vedoucí oblasti energetika Metrostavu DIZ
Do Skupiny Metrostav přišel v roce 2017 akvizicí Metrostavu DIZ, kam již před 22 lety nastoupil na profesní dráhu specializace v segmentu klasické energetiky a poslední roky působil jako obchodně‑technický ředitel.
Můžete stručně představit činnosti segmentu energetika?
Lze říct, že se v oblasti Energetika zaměřujeme na generální dodávky investičních technologických celků cílených na ekologizace, modernizace a rekonstrukce klasických energetických zdrojů a výstavbu nových zdrojů. Zejména pak zařízení na energetické využívání odpadů (ZEVO), plynové zdroje, zdroje na biomasu, případně na jiná alternativní tuhá paliva. Co nás ale odlišuje od ostatních, respektive posouvá nad úroveň standardu českého dodavatelského prostředí v tomto segmentu, je naše kompetence. Léta budované znalosti a zkušenosti, často i exkluzivní know-how, široké portfolio úzce spolupracujících technologických partnerů z celého světa a schopnost koordinace všech klíčových i doprovodných částí EPC projektů, počínaje obchodní a technickou přípravou a konče úspěšnou realizací, nás v posledních letech posunuly do role lídra na českém trhu a v očích klíčových investorů do postavení stabilního a vysoce kvalifikovaného partnera.
Čemu aktuálně věnujete velkou pozornost?
V dnešní době jsme svědky velkých dynamických změn, které mají nemalý vliv na energetický mix v Evropské unii, zejména pak odklon od uhlí k nízkoemisním a obnovitelným zdrojům. Průběžně se na to připravujeme a s využitím našeho širokého portfolia know-how věřím, že se požadavkům trhu dokážeme velmi pružně přizpůsobit. Mezi naše aktuální priority řadíme projekty v oblasti spalování odpadů, konkrétně ZEVO Mělník, a projekty PPC zdrojů zejména v rámci skupiny ČEZ.
Disponujete referenčními zkušenostmi použití nejmodernějších dostupných technologií (BAT). Jaké to třeba jsou?
Dovolím si stručný komentář. Pojem BAT je v poslední době z mého pohledu někdy mediálně přeceňovaný. Již před mnoha lety jsme pochopili jednu zcela zásadní pravdu: v energetice nelze z dlouhodobého hlediska uspět, pokud nebudete stále technologicky napřed oproti technickému standardu, který se mění pod vlivem environmentálních a legislativních požadavků vládních institucí. Výzkum, vývoj, inovace a spolupráce se špičkovými technologickými partnery a instituty světového významu vždy byly, jsou a stále budou nedílnou součástí a nezbytnou podmínkou udržitelnosti naší oblasti. De facto ve všech našich projektech BAT byly použity.
Které konkrétní zakázky v energetice aktuálně běží?
Zajímavých projektů máme celou řadu, nicméně i s ohledem na nedávné tiskové prohlášení ČEZ o akceleraci jeho nové strategie, respektive o provozu severočeských pánevních elektráren, lze zmínit, že v těchto lokalitách, kde se dnes masivně investuje do ekologizací, zejména snížení emisí prachu, síry a rtuti, máme prakticky všude klíčové projekty buď v realizaci, nebo v přípravě.
Za rozhovor děkuje David Kalců