16
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
13. ZÁŘÍ 2023
ročník 35
dům, který respektuje historický kontext
V pondělí 7. srpna předal tým Ing. Petra Čeňka z divize 3 dokončený designový bytový dům Iconik (hlavní foto). Architekti z ateliéru edit! věnovali pozornost každému jeho detailu, jak o tom svědčí i fakt, že pro pražskou adresu Sokolovská 48 navrhli dům se čtyřiceti osmi byty.
Lenka Svobodová, foto Petr Adámek
V
e třech podzemních podlažích, která zabírají celý půdorys parcely, se nachází parking pro 38 vozů, obsluhovaný autovýtahem, 48 bytových sklepů a technické zázemí domu. V parteru jsou umístěné dvě komerční jednotky připravené na provoz restaurace nebo bistra a vstupní hala ke 48 bytům s dispozicí převážně 1+kk až 3+kk ve vyšších patrech. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak velký střešní dvoupodlažní mezonet.
Dům je založený na vrtaných pilotách a milánských stěnách, které zajišťovaly stavební jámu, a provedli je kolegové z firmy Zakládání staveb. V suterénu doplňují obvodové i vnitřní stěny sloupy, železobetonové konstrukce ve styku se zeminou jsou vodonepropustné. Stropy jsou železobetonové monolitické stejně jako stěny v 1. až 3. nadzemním podlaží. Výše jsou pak vyzdívané z vápenopískových tvárnic Silka, šikmé zastřešení vymodelovaly dřevěné trámy.
iconik vyrostl v jedné z karlínských proluk, které vznikly po povodních v roce 2002
„Samotná stavba byla komplikovaná, protože jsme měli k dispozici staveniště o velikosti pouhých 210 m2. Prvně jsme na něj museli přemístit provozovanou trafostanici do části uličního záboru, kde asi 18 měsíců fungovala jako provizorní. Na uvedené malé ploše parcely jsme museli umístit nejen zařízení staveniště, ale část vyhradit i pro postavení čerpadla na beton včetně plochy pro přistavení autodomíchávačů, výtahu a sil na omítku. Nosné stěny objektu byly od 4. NP vyzdívané z velkoformátových tvárnic od výrobce XELLA. Pro výstavbu bytového domu v centru města a v proluce s tak minimální plochou staveniště jsme je využili snad jako první v Evropě. Dodávky materiálu jsme plánovali v režimu just-in-time a opravdu se nám je z velké části dařilo navážet, skládat a okamžitě zpracovávat. Tak to probíhalo obden, na jedno patro bylo potřeba asi 4 až 5 kamionů tvarovek. Samozřejmě se to neobešlo bez drobných problémů, jako třeba byly několikadenní svátky v Polsku a z toho plynoucí naprostý výpadek jejich logistiky nebo kombinace polských dodávek s návozem nenosného zdiva z Maďarska. Kvůli nedostatku prostoru jsme se museli řídit harmonogramem rozpracovaným na hodiny. Moji stavbyvedoucí a mistři tak v určitých momentech byli spíše logistiky nežli stavbaři, ale vše zvládli perfektně,“ chválí svůj tým Ing. Čeněk.
Poutavý vzhled Iconiku
Budova Iconik je opticky rozdělena na dvě hmoty respektující původní rozložení pozemku: vyšší, úzkou o devíti nadzemních podlažích a nižší, širší osmipodlažní.
Byty oddělují od ulice francouzská okna otevíravá do lodžií. Optické rozdělení fasády umocňují na zakázku ručně vyrobené keramické pásky ve dvou odstínech režných cihel, jež odkazují na tradiční vzhled industriálních objektů starého Karlína (foto).
Barevný kontrast obvodového pláště zvýrazňují černé plochy z jemnozrnné modelační omítky. Předsazený systém hliníkových lamel v levé části fasády naznačuje kontury historického objektu, který na parcele kdysi stával, a připomíná jeho původní měřítko. Keramický obklad přechází ze svislé do střešní roviny a láme se tak, aby zlomy do budoucna korespondovaly s výškami říms a sklony střech sousedních objektů. Budovu do vnitrobloku uzavírá kontaktní zateplovací systém.