Divize 3
Obnova kaštieľa v Humenném míří do finále
Renesanční panské sídlo v Humenném na Slovensku v němž sídlí Vihorlatské muzeum, má téměř za sebou tři různě dlouhé etapy rekonstrukce. Ta první proběhla v letech 2015 až 2016, druhá skončila v roce 2019, aby na ní v polovině loňského roku navázala etapa třetí.
Martina Vampulová, foto archiv stavby
T
ým divize 3 rekonstrukci pod vedením Ing. Mariána Mažerika dokončuje a historická památka získá do konce letošního roku svou původní krásu. Jen pro upřesnění: jedná se o „kaštieľ“, což je výraz, který nemá v češtině zcela přesný ekvivalent. Lze jej přeložit jako zámeček, panské sídlo či panský dům.
Během první etapy stavbaři opravili střechy a krovy, objekt zakryla nová střešní krytina a obnovena byla i vnější fasáda (foto). Nedílnou součástí rekonstrukce byly také restaurátorské a sanační práce a stavbu bylo třeba zajistit proti vlhkosti. V následující etapě se pracovníci v dubnu roku 2019 přesunuli do nitra památky, aby restaurovali fasádu z pohledu z nádvoří na úrovni 1. nadzemního podlaží a v obou podlažích obnovili arkády. Rekonstrukce se nevyhnula ani balkonu. Poté se během třetí etapy pracovalo hlavně na nádvoří sídla, kde dělníci vybudovali novou kanalizaci a položili travertinovou dlažbu. Následovaly další zemní práce, stolařské práce a částečnou rekonstrukcí prošly i vnitřní prostory, především elektroinstalace.
při rekonstrukci bylo nutné skloubit současné technologie a postupy na historické stavbě pod dozorem památkářů
Práce za provozu muzea
„Postup prací v posledních dvou etapách byl limitován vícero okolnostmi. V „kaštieli“ dnes sídlí Vihorlatské muzeum, které zde má stálou expozici, a ta byla i během rekonstrukce přístupná veřejnosti. Museli jsme neustále hledat způsob, jak zajistit, aby práce nezasahovaly do provozu muzea. Ve třetí etapě jsme pak postup prací museli přizpůsobit i situaci kvůli covidu-19,“ vzpomíná oblastní ředitel divize 3 pro Prešovský a Košický kraj Ing. Ján Sekerák.
Na průběh rekonstrukce dohlíželi pracovníci Krajského památkového úřadu Prešov. Stavbaři museli při restaurátorských pracích dodržet všechny potřebné standardy a technologické postupy tak, aby odpovídaly konečnému vizuálnímu efektu zámečku. „Během staletí existence kaštieľu došlo k nejrůznějším zásahům do jeho konstrukce, a to především po druhé světové válce. Všechny jsme díky skvělé spolupráci s projektantem, investorem a pod dohledem památkářů odstranili. V rámci druhé etapy jsme dokonce odkryli v 1. nadzemním podlaží zazděné niky, které nakonec zůstaly přiznané na rekonstruované fasádě,“ říká Ing. Sekerák.
V závěrečné etapě se stavbaři museli vypořádat i s logistickým řešením dopravy materiálu na nádvoří kaštieľa. Během rekonstrukce nádvoří probíhal archeologický průzkum, díky kterému se podařilo při zpevňování základů sloupů pod balkonem objevit dva džbány. Nyní je zkoumají odborníci z Vihorlatského muzea.
Divize 3 v Košickém a Prešovském kraji
Kromě přeměny panského sídla v Humenném stavbaři divize 3 rekonstruují sportovní halu v Bardějově, budují florbalovou halu v Michalovcích a začali s opravou plochy v okolí památníku Dargovských hrdinů v Dargovském průsmyku. Podílejí se také na výstavbě technologických centrál pro obchvat dálnice D1 u Prešova.