Divize 3
unikátní Rekonstrukce činžovních domů
Tři historické domy, které shlížejí na náměstí Winstona Churchilla a jeho památník před budovou Vysoké školy ekonomické na pražském Žižkově, projdou po mnoha letech zásadní rekonstrukcí. V listopadu loňského roku se jí ujali pracovníci z divize 3, aby zdobeným domům vrátili jejich původní eleganci.
Martina Vampulová, vizualizace EDIT! architects
D
omy s čísly popisnými 11, 13 a 15, které tvoří část Seifertovy ulice, doplní jednopodlažní nástavby, aby se zmírnila výšková disproporce se sousedními výrazně vyššími objekty. Architekti z ateliéru edit! chtěli zachovat pro Žižkov typickou stupňovitě klesající střešní linii (vizualizace), která kopíruje sklon ulice. Při pohledu z ulice vznikne nad nynější římsou nová a zároveň se změní i sklon a krytina střech. Na základě statigrafického průzkumu a požadavků památkářů budou nové fasády i jinak barevné.
Uliční křídlo získá kromě jednoho patra nástavby i nové zobytněné krovy. Ve dvorní části počítá rekonstrukce s realizací nových pavlačí a výtahových šachet. Budou zde i umístěna parkovací stání a provedeny terénní a sadové úpravy, jež umožní vznik společných prostranství pro volný čas.
Jde o památkově chráněné budovy a tak stavbaře čeká schvalování relativně velkého množství prvků a konstrukcí
„Jde o celkovou rekonstrukci objektů, z domů proto zůstanou zachovány v podstatě pouze základy, nosné stěny, klenby, schodiště a památkově chráněné prvky. Navíc od zahájení prací řešíme s investorem změny, které se týkají možnosti zachování původních dřevěných trámových stropů. Dále změny u parkingu a venkovních ploch, a to hlavně z důvodu složitější geologie, než předpokládal inženýrsko-geologický průzkum,“ říká vedoucí projektu Ing. Michal Bárta.
probíhají bourací práce
Rekonstrukce začala demolicemi venkovních objektů ve vnitrobloku a pokračuje bouracími pracemi uvnitř domů. Současně byly zahájeny zemní práce v suterénech a ve vnitrobloku. Poté se stavbaři zaměří na lokální zajištění stability původních kleneb a sanaci zděných konstrukcí. Začnou také budovat základy pro přístavbu.
„I bourací práce mohou být z určitého úhlu pohledu zajímavé,“ říká k současnému dění na staveništi vedoucí projektu. „Postupně zjišťujeme, jakým způsobem se stavby realizovaly před více než sto lety a v jaké kvalitě byly provedeny některé konstrukce,“ dodává. Až demolice vystřídá výstavba a práce postoupí k ocelobetonovým stropům, budou si stavbaři s nimi muset poradit i bez rozkrytí stávajících střech. Navíc budou muset dodržovat požadavky statika, a to bude znamenat vždy vybourat maximálně dvě patra a ihned poté provést nové stropy. „V optimálním případě bude možné bourat stropy mezi dvorním a uličním traktem fázově posunuté tak, abychom nevybourali vždy celé patro všech dotčených objektů najednou. To vše pochopitelně s důrazem na zachování prostorové stability objektů,“ popisuje Ing. Michal Bárta asi nejsložitější část celé rekonstrukce.
Pokud vše půjde podle plánu, rekonstrukce by měla skončit na podzim příštího roku.
Tisíce tun suti
Projednat a zajistit bylo potřeba poměrně složitě zábory pro postupné etapy stavby a montáž věžového jeřábu. Stavbaři také museli navrhnout logistiku odvozů materiálu z demolic a zemních prací. Tisíce tun suti je možné odvážet pouze pomocí malých kontejnerů z průjezdu do vnitrobloku, přičemž nesmějí být omezeni chodci na frekventované Seifertově ulici.