5
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
29. března 2021
ročník 33
Přestavba luxusního hotelu
V Prezidentském apartmá zde byli ubytováni nejen významní státníci, ale i osobnosti ze světa sportu či SHOWBYZNYSU. Řeč je o známém pražském hotelu InterContinental, který hostům slouží už 47 let. Nyní prochází kompletní rekonstrukcí a přestavbou, kterou provádí Metrostav – konkrétně tým divizí 9 a 3 pod vedením Josefa Majera a Ing. Davida Vlasáka.
RED, vizualizace studio TaK Architects
S
lavný pětihvězdičkový hotel (vizualizace), který se nachází v Praze 1 u náměstí Miloše Formana v ulici Pařížská, dnes nese název Golden Prague Hotel a jeho přestavba je součástí projektu Staroměstská brána. Cílem této akce je kompletní rekonstrukce exteriéru, interiéru i okolí hotelu za použití nejmodernějších materiálů a technologií s důrazem na ekologické prvky.
Investorem stavby je majitel hotelu a přilehlých pozemků společnost WIC Prague. Stavbu realizuje sdružení divize 9 a 3 Metrostavu v poměru 50/50, vedoucím je divize 9. Do projektu budou zapojeny i další společnosti Skupiny Metrostav: například fasádní plášť (sklo a hliník) zajistí M3 Fasády.
I když přípravné práce uvnitř budovy hotelu již probíhají déle, počátkem března byl vztyčen jeřáb a stavbaři Metrostavu začali restaurovat fasádu proslulé budovy. Postupně sejmou tzv. betonové žiletky, keramický obklad, stávající lehký obvodový plášť a střešní souvrství a do konce roku vše vymění za nové komponenty.
architekti chtějí hotel očistit od nánosů přestaveb a vrátit mu jeho původní noblesu
„Nyní probíhá odstrojování objektu a příprava na demontáž a montáž obvodového pláště,“ přibližuje práce vedoucí projektu Josef Majer z divize 9 s tím, že stavbaři pracují tak, aby co nejméně zatěžovali okolí v centru Prahy. A jak se hotel po přestavbě změní? Dnes je v objektu téměř 400 pokojů v sedmi nadzemních podlažích, v 8. patře je umístěno prezidentské apartmá. Projekt zachovává základní řešení hotelových pater, ale jednotlivé pokoje zvětšuje a propojuje. Tím vzniká menší množství pokojů, které jsou ale prostornější a komfortnější.
Hotovo by mělo být v prosinci 2022, hotel znovu otevře nový provozovatel, mezinárodní společnost Fairmont. „Je nám velkou ctí pracovat na tomto prestižním projektu a v těžké době přispět k obnově tuzemské ekonomiky. Většina materiálů, pokud to půjde, musí mít regionální charakter. Zároveň je to pro nás největší privátní zakázka z poslední doby. Z hlediska rozsahu a pozice v centru Prahy je stavba srovnatelná snad jen s rekonstrukcí Národního muzea, která rovněž nese podpis naší společnosti,“ uzavírá Josef Majer.
Budova s prvky brutalismu
Hotel byl vybudován v letech 1968 až 1974 za spolupráce špičkových architektů v čele s Karlem Filsakem. Patří mezi nejvýznamnější stavby v hlavním městě.
Budova (foto), která se nachází na ploše vzniklé za druhé světové války zásahem bomby, sice nese prvky brutalistické architektury (surový beton, robustní pravoúhlé tvary), ale díky pásům s hnědou keramikou jde o změkčené pojetí.
V letech 1992 až 1995 se pod vedením architekta Romana Kouckého uskutečnila první renovace a v roce 2002 byla provedena kompletní obnova interiérů.
Nynější přestavba probíhá v rámci projektu Staroměstská brána, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže. Autorem vítězného návrhu je české architektonické studio TaK Architects, které má v hlavním městě za sebou mimo jiné projekty rekonstrukcí Divadla Na Zábradlí, Škodova paláce nebo Obecního dvora.
RED, foto Profimedia.cz