Divize 5
Po opraveném mostě v Radotíně už jezdí vlaky
Od května loňského roku probíhá na železniční trati z pražského Smíchova do Černošic rozsáhlá rekonstrukce. Oprava přibližně desetikilometrového úseku probíhá z důvodu průjezdnosti koridorové trati po částech a je rozplánována až do roku 2023.
Martina Vampulová, foto Petr Adámek
T
ým Romana Šimáčka z divize 5 postupně na trati přestaví nebo opraví celkem osm mostních objektů, jeden podchod a provizorní lávku v železniční stanici Radotín. V březnu stavbaři dokončili most přes Karlickou ulici, který se během rekonstrukce rozšiřoval z dvoukolejného na tříkolejný. V budoucnu je navíc možnost ještě přidat čtvrtou kolej.
„Stavbu mostu Karlická jsme zahájili v polovině března loňského roku. Z důvodu zachování železničního provozu jsme museli rekonstrukci provádět po jednotlivých polovinách. Ulice Karlická byla kompletně uzavřena pro průjezd automobilovou dopravou a most jsme museli rozdělit záporovým pažením na demolovanou část a část, kde zůstal provoz zachován,“ popisuje postup prací stavbyvedoucí Roman Šimáček. Jako první se demolovala sudá kolej směrem do centra Radotína. Na uvolněném prostoru pak stavbaři vybudovali první polovinu nového mostu pro sudé koleje 2 a 4, které byly uvedeny do provozu loni v polovině srpna. Poté práce pokračovaly rekonstrukcí druhé poloviny mostu pro lichou skupinu kolejí. „Tato část musela být kompletně dokončena do začátku loňského prosince, aby mohl být obnoven silniční provoz pod mostem. Vlaky se na kolej číslo 1 vrátily až v polovině března, po dokončení navazujících prací mimo mostní objekt,“ upřesňuje stavbyvedoucí.
Na páteřní komunikaci
Nová nosná konstrukce mostu byla provedena jako šikmá polorámová železobetonová s příčlí tvořenou zabetonovanými ocelovými nosníky. Spodní stavba byla přizpůsobena úhlu křížení, který dosahuje asi 80°. Rozpětí mostu se zvětšilo na 18 m a celkově se zlepšilo prostorové uspořádání pod mostem.
„Průběh celé stavby byl náročný a především velmi sledovaný veřejností. Most se totiž nachází přímo v centru Radotína na páteřní komunikaci, která je pro průjezd touto městskou částí klíčová,“ dodává Roman Šimáček. I přesto se stavbu podařilo zahájit i dokončit ve velmi dobré kvalitě a v rámci plánovaného harmonogramu. Ten totiž neumožňuje žádné časové posuny, a to především z důvodu navazujících stavebních postupů a výluk železniční dopravy plánovaných až rok dopředu.
Původní most z roku 1872 a 1907 měl dvě jednokolejné ocelové nýtované konstrukce s prvkovou mostovkou o rozpětí 15 m a kamennou spodní stavbu z kyklopského zdiva. Ocelové konstrukce byly napadeny hloubkovou korozí a několikrát poškozeny nárazy automobilů z důvodu nízkého průjezdného profilu pod mostem. Most již celkově nevyhovoval současnému železničnímu provozu.