Ptáme se...
Ing. Filip Kalina
Vedoucí útvaru digitalizace stavebních procesů
Do Metrostavu nastoupil v roce 2015 ještě v průběhu studií ČVUT a u projektu ELI v Dolních Břežanech nabral první zkušenosti s informačním modelem budovy, zkráceně BIM (Building Information Modelling). Odtud jeho cesta vedla do Úseku výrobně-technického ředitele, nyní vede útvar specializovaný na práci s BIM a digitálními nástroji.
Digitalizace, BIM – to jsou pojmy, které se ve stavebnictví objevují stále častěji. Můžete je stručně vysvětlit?
Digitalizace je obecnější pojem, který zahrnuje implementaci a integraci digitálních aplikací do stavebního segmentu. S tím je spojen také přenos prováděných pracovních postupů a činností do digitálního prostředí. BIM jako takový je součástí digitalizace. Jde o přímé nasazení nástrojů pro vytváření modelů a práci s informacemi v nich obsažených.
Čím vším se aktuálně zabýváte?
Má činnost by se dala charakterizovat stále velkým učením, jelikož se změnou pozice je nutné se obeznámit s velkým množstvím nových povinností. Obecně se dá říci, že práce je teď rozdělena mezi dvě hlavní oblasti: výrobní a předvýrobní přípravu projektů a poté na činnost spojenou se zaváděním digitálních nástrojů a adaptaci i řešení našich interních procesů pomocí těchto aplikací. V oblasti konkrétních projektů je to práce spojená s projektem rekonstrukce hotelu InterContinental, v rámci interní digitalizace se soustředíme hlavně na digitalizace kontrol kvality a nasazení aplikace pro provádění těchto kontrol přímo na stavbách.
Můžete zmínit některé přínosy BIM?
Práce s modely by měla usnadnit přístup a zajistit aktuálnost technických parametrům a požadavků na jednotlivé prvky staveb. Zároveň by práce s modely měla také zjednodušit přípravu výkazů výměr pro ocenění a celkovou technickou koordinaci projektu.
Jak se daří digitalizaci ve stavebnictví uvádět do praxe, případně u kterých projektů se s ní můžeme setkat?
S digitalizací je to jako se vším novým a neznámým. Očekávání jsou velká a bohužel software a digitální marketing často slibuje nemožné. Technická standardizace je v této oblasti také ještě v začátcích, nicméně postupnými kroky se nám daří jednotlivé střípky, nástroje a postupy testováním na našich projektech uvádět v život. Staveb, na kterých již model více či méně využíváme, je celá řada. Uvedu dvě, jež byly zde v novinách již dříve zmiňovány – provedení 3D scanu historického objektu Císařských lázní či kontrola modelů po stránce koordinace u rekonstrukce hotelu InterContinental.
Je obtížné získávat odborníky, kteří mají s danou problematikou zkušenosti?
Ano i ne. BIM teoretiků se vždy najde dostatek, ale zkušených praktiků, kteří skutečně s modely umějí a dokážou pracovat napříč softwarovými nástroji, je v České republice velmi omezené množství. Daleko větší potenciál proto vidím ve výchově a přípravě našich vlastních kapacit a práci s novými absolventy.
Za rozhovor děkuje David Kalců