Skupina Metrostav
Noví smluvní žáci – budoucí kolegové
V březnu jsme podepsali 16 smluv s novými žáky, kteří se rozhodli vyučit pro Metrostav a Metrostav DIZ. V rámci své praxe budou docházet na naše stavby.
V době studia je budeme finančně podporovat a žáci se budou, pokud to situace dovolí, připravovat na budoucí povolání ve svých domovských střediscích, kam po skončení školy nastoupí. V letošním roce si více než v letech minulých uvědomují výhodu jistoty zaměstnání, kterou si podpisem smlouvy zajistili. Smluvním žákům přejeme mnoho úspěchů ve studiu a poté také v zaměstnání.
Metrostav spolupracuje na výchově vlastních dělníků se třemi smluvními školami – AŘ Praha – SŠ techn. na Zeleném pruhu, SPŠ stavební a SOŠ stavební a techn. v Ústí n/L a SOŠ a SOU stavebním v Kolíně. Kvůli rostoucí potřebě dělníků jsme do projektu zařadili i několik dalších škol, které dostaly status spolupracující školy: SŠ designu a řemesel v Kladně, SŠ řemeslná v Jaroměři, SŠ a MŠ v Liberci a SŠ strojní, stavební a dopravní v Liberci.
Text a foto Zuzana Junková
Malá sonda ze severu II
Ing. arch. Irena Klingorová, jež Skupinu Metrostav reprezentuje v terénním triatlonu, strávila díky pracovní nabídce období pandemie ve Švédsku. V minulém vydání našich novin popsala svou cestu k titulu v sérii extrémních závodů, nyní uvádí svou zkušenost o tom, jak Švédsko funguje v době pandemie.
Loni v únoru se covid‑19 začal šířit světem, ke konci března byla vyhlášená celosvětová pandemie. Postupně se uzavíraly hranice většiny států, hromadné akce a závody se rušily. Obličeje lidí zahalily roušky.
Švédsko v tu dobu zvolilo jinou cestu než většina okolních států. I když se v tu dobu často v médiích psalo, že tamní nařízení jsou nulová, prý tomu tak nebylo. „Opatření tu byla, ale jiná. A světe div se, ono to tu, především díky obrovské disciplinovanosti všech lidí, fungovalo. V tu chvíli jsem si uvědomila, jaké mám vlastně štěstí, že jsem tady na severu. Ve Švédsku společnost chtěla a stále chce maximálně snížit šíření viru a zároveň co nejméně omezit běžný život. To jde za určitých podmínek a omezení, které jsou zde striktně dodržovány každým bez výjimky, a proto tu všechno může fungovat skoro jako normálně. Záměrně uvádím skoro, protože určitá omezení a podmínky tu jsou a promítají se jak do běžného života, tak i do akcí, mezi nimiž je, respektive byla, i moje série závodů en Svenska Klassiker,“ říká Irena Klingorová. Třeba v případě sportu pořadatelé našli cestu, kterou bylo možné rozložit závod do delšího časového období, aby se závodníci na trati co nejméně potkávali.
Nyní Irena Klingorová věří, že pandemie se začne vyvíjet pozitivním směrem a svět se pomalu navrátí do normálu.
RED