Ptáme se...
Ing. Robert Brož
Řídil stavbu mostu přes fjord
Ing. Robert Brož, Ph.D., a jeho tým obdržel Výroční cenu generálního ředitele Metrostavu za stavbu mostu u projektu Fv. 714 v Norsku. Šlo o 735 m dlouhý most s náročným založením pilířů v moři.
Velkou výzvu představovala stavba pilířů mostu uprostřed fjordu. Co zde bylo unikátní?
Pro náš tým to bylo především využití standardních skandinávských metod založení pomocí železobetonových studní a ocelových beraněných pilot v kombinaci s prefabrikovanými jímkami, které jsou přizpůsobeny místním geologickým podmínkám a vlivům moře. Nemalou výzvou bylo i zajištění přepravy materiálu a přístupu členů týmu na jednotlivá pracoviště, která byla umístěna v moři. V rámci tohoto projektu jsme opět rozšířili naše zkušenosti, které bychom rádi využili při dalších realizacích mostů nejen v rámci Metrostavu Norge, ale i Metrostavu.
Čím hlavně se vám dále tento projekt vryl do paměti?
Budu si pamatovat výborný tým, který táhl za jeden provaz a zvládl nejednu obtížnou situaci na krásném místě obklopeném horami. A nelze zapomenout na otevřenou a korektní spolupráci s klientem. Vše bylo pro mě i potrženo zážitky mé rodiny, která se mnou strávila část doby trvání projektu na odlehlém místě Norska.
Ing. Jiří Šach
řídil ražby tunelů v Norsku
Výroční cenu generálního ředitele Metrostavu získal také tým tým Ing. Jiřího Šacha za práce na přeložce silnice Fv. 714 v Norsku, kde pracoval na výstavbě tunelů Mjønes (735 m) a Slørdal (2566 m).
Co se vám na projektu zdálo nejvíce náročné?
Pro mě i velkou část tunelářského týmu to byla už několikátá zkušenost v Norsku, ale i tak jsme některé věci řešili poprvé. Poprvé jsme například tahali potrubí na vodu přes zamrzlé jezero. Na začátku to byla výhoda, pak jsme ale zjistili, že udělat díru do ledu pro čerpadlo bude ten hlavní problém. Poprvé jsme také čelili tak různorodým podmínkám pro zajištění technologické vody. Na jedné straně tunelu Slørdal jsme měli hned vedle portálu jezero a do tunelu také přitékalo velké množství vody, na druhé ale byla stoprocentní recyklace technologické vody jediným způsobem, jak udržet ražbu v běhu.
Jaké vzpomínky ve vás fjordy zanechaly?
Velmi krásné. S kolegy jsme měli to štěstí, že jsme bydleli v domě na břehu fjordu s úžasným výhledem. Za celou dobu, co jsme strávili na projektu, mě ten výhled neomrzel. Možná i proto, že každou chvíli byl trochu jiný. V jeden okamžik slunce, za deset minut déšť a moře se vzdouvalo dvoumetrovými vlnami...