Metrostav DIZ
Zdařilá obnova historického mobiliáře pro kostel v Kolíně
Restaurátorský ateliér Metrostavu DIZ dokončil minulý měsíc zakázku pro kolínský kostel svatého Bartoloměje. Tým ateliéru pro něj restauroval pontifikální křeslo s taburety, dvířka pro čtyři kostelní sanktuáře, což jsou místa pro uložení církevních předmětů, a několik dalších kusů původního sakrálního nábytku.
Blanka Růžičková, foto Petr Adámek
O
bnova historických částí kostelního mobiliáře (snímky) si vyžádala víc než rok pečlivé práce. „Smlouva byla podepsána v létě 2021 a vzápětí jsme začali provádět průzkumy. První část zakázky jsme dokončili a předali začátkem února, pontifikální křeslo pak v polovině dubna letošního roku,“ upřesňuje za Metrostav DIZ vedoucí provozu obnovy památek Jan Kučera.
Kostel svatého Bartoloměje v Kolíně patří k největším gotickým kostelům v Čechách a je na seznamu národních kulturních památek. Pontifikální křeslo je původně určeno pro slavnost uvedení církevních hodnostářů do úřadu. V podmínkách kolínského kostela by to mělo být pro biskupa, jako pontifikálie se ale obecně označují předměty spojené s ceremonií nástupu nového hodnostáře včetně papeže.
SPECIALIZOVANÉ STŘEDISKO
Restaurátorské práce se v případě kolínského křesla týkaly také tří připojených taburetů. „Náš ateliér má bohaté zkušenosti s restaurováním uměleckořemeslného mobiliáře, ale co pro nás bylo zajímavé, byla právě obnova polychromie, tedy barevné výzdoby na dřevěných částech pontifikálního křesla a taburetech,“ připomíná Jan Kučera.
Důvodem k vytvoření provozu obnova památek Metrostavu DIZ bylo potřeba rozšíření nabídky v oboru obnovy památek.Navazuje na práci specializovaného střediska, které bylo součástí Metrostavu více než deset let. V ateliéru pracují specializovaní řemeslníci, hlavně truhláři, lakýrníci nebo zámečníci. Pro památkově chráněné objekty zajišťují především restaurování a repase dřevěných prvků. V nově rekonstruovaných objektech nejčastěji opravují okna, dveře, vrata, obložení stěn apod. Kromě toho však vyrábějí i repliky a v případě potřeby, pokud původní prvky zcela chybějí, navrhují novotvary. K restaurátorské práci patří veškeré lakýrnické práce včetně aplikace historických technologií jako třeba fládrování. Pro zakázky, které vyžadují zvláštní specializaci, ateliér spolupracuje s dalšími řemeslníky, například s vitrážisty, pozlacovači, čalouníky nebo pasíři.
V minulých letech patřily k nezajímavějším zakázkám práce pro Národní muzeum nebo pro Fantovu budovu na hlavním nádraží v Praze. Za zmínku ovšem stojí také rekonstrukce objektů v areálu zámku Veltrusy, práce pro Clam-Gallasův palác nebo pro Armádní muzeum na Vítkově.
„V současné době dokončujeme zakázku pro Císařské lázně v Karlových Varech. V Praze pracujeme na paláci Savarin, na Průmyslovém paláci, na rekonstrukci objektu Opletalova 13 a na Německé ambasádě ve Vlašské,“ shrnuje Jan Kučera.