10
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
15. června 2022
ročník 34
Modernizace největší jihočeské nemocnice
Metrostav už v krajské Nemocnici České Budějovice pracoval. Koncem roku 2019 se zapojil i do přestavby pavilonu CH, z jehož dvou budov vznikl po úpravách, nástavbách a přístavbách ucelený monoblok urgentní chirurgie spojený nadzemní chodbou se současně nadstavovaným pavilonem CH1. Vše v omezeném prostoru a při zachování nemocničního provozu. Dodavatelské sdružení, jehož podstatným členem byl jihočeský oblastní tým divize 6 vedený Ing. Petrem Míčkou, předalo hotové dílo investorovi začátkem května.
Lenka Svobodová, foto Jan Luxík
V
rámci první etapy dalšího rozvoje nemocnice vzniklo v obestavěném prostoru téměř 83 000 m3 za necelého dva a půl roku 12 operačních sálů (hlavní foto), centrální sterilizace, dvě stanice JIP, observační prostory navazující na urgentní příjem a čtyři standardní lůžkové stanice – vše se 164 lůžky a včetně potřebného zázemí. Nutné je připočítat i inženýrské sítě a řešení venkovních ploch.
„Sedmipodlažní vestavbu a nástavbu pavilonu CH (foto dole) jsme prováděli v prostoru nad příjezdovým koridorem sanitek zdravotnické záchranné služby, jejíž provoz jsme nesměli přerušit. Proto jsme zde až po úroveň prvního stropu pracovali ve dvou etapách – nejdřív jsme zachovali jejich příjezd z východu a pak ze západu. Nosnou konstrukci nové části pavilonu jsme vytvořili z železobetonového prefabrikovaného skeletu s ocelobetonovými průvlaky, které jsme použili pro zvětšení rozteče sloupů kvůli dodržení výškových úrovní podlaží nového a původního objektu,“ popisuje Ing. Míčka, jehož spolehlivému týmu při zakázce pomáhali nejen betonáři divize 6, ale i odborníci z centrály Metrostavu.
v objektu jsou nyní speciální technologie pro dezinfekci lékařských nástrojů
„Za nejsložitější ale považuji provedení funkčních zkoušek návazností technologií TZB a to včetně klimatizace, vzduchotechniky, MaR, požárních systémů, větrání únikových cest či záložního zdroje energie. Obtížná byla i koordinace výstavby operačních sálů, kde museli technici divize 6 spolupracovat se zástupci přímých dodavatelů nemocnice, kteří instalovali lékařskou technologii. Zajištění správného provozu specializovaných prostor bylo tak složité, že ho projektová dokumentace ani nemohla podchytit, a museli ho na místě řešit všichni účastníci výstavby najednou – projektanti, subdodavatelé, investor a často i lékaři,“ uzavírá Ing. Míčka.
Díky dobré práci týmu divize 6 už dnes investor v obou pavilonech CH i CH1 dokončuje nové nemocniční vybavení.