Skupina Metrostav
Zdražování stavebních materiálů pod lupou
Trh se potýká s bezprecedentním růstem cen stavebních materiálů. Ing. Romanu Čechovi, zástupci výrobně-technického ředitele Metrostavu, a Ing. Petru Nickovi, řediteli společnosti Metrostav stavebniny, jsme k problematice položili tři otázky:
S čím se nyní kvůli vyšším cenám stavební firmy nejvíce potýkají?
Roman Čech: U probíhajících staveb to není pouze otázka vyšší ceny materiálů, ale i jeho nedostatku. Bavíme se kromě válcované a betonářské oceli třeba o zdicích materiálech, tepelných izolantech, stavební chemii nebo šalovacích překližkách. Nejsou výjimkou materiály, u nichž se zdražení pohybuje mezi jedním až dvěma sty procenty.
Petr Nicek: Navíc dříve měly nabídky dodavatelů platnost v týdnech, nyní je to ve dnech i v hodinách. Za takových podmínek se špatně plánuje – než dokončíte první kolo výběrového řízení, tak do druhého již často dostáváte vyšší ceny.
Roman Čech: U probíhajících staveb je snaha projednat alespoň částečnou kompenzaci této náhlé změny okolností s objednatelem. Stát zhotovitelům v dané věci zatím moc nepomáhá. U soukromých investorů je situace obdobná. Probíhají složitá jednání a dokladování navýšení cen. Věříme, že při tom budeme alespoň částečně úspěšní. Ostatně první vlaštovky se již objevují. U připravovaných zakázek zase nelze postupovat dosud obvyklým způsobem, kdy se soutěžila pevná a nepřekročitelná cena díla. Z tohoto důvodu se snažíme do smluv promítat inflační doložky nebo plovoucí cenu na vybrané komodity.
Můžeme nějak uvedené nejistoty eliminovat?
P. N.: Pouze do určité míry. Určitě je vhodné, aby si stavební firma u svého dodavatele včas alokovala potřebné množství materiálu a dostatečně s ním komunikovala. Tak roste šance materiál zajistit, případně navrhnout vhodné alternativy.
R. Č.: Za tímto účelem máme v rámci intranetu zřízenou informační stránku, která se věnuje pouze otázkám cen a dostupnosti nejproblémovějších materiálů a komodit. Fungovat bude tak dlouho, dokud se současné tržní zemětřesení nepřežene.
A jak vidíte další vývoj – budou materiály opět dostupnější a levnější?
R. Č.: Mnoho vrásek nám dělá betonářská ocel. Její ceny se už v létě loňského roku během několika měsíců vyšplhaly téměř na dvojnásobek oproti cenám z roku 2020. To však nebylo nic ve srovnání s nárůstem, který jsme zaznamenali na přelomu letošního února a března. Tehdy cena vyskočila o dalších téměř 80 procent. Zároveň nastala krátkodobá nedostupnost betonářské výztuže, ať už byla vyvolána skutečným výpadkem přísunu rudy, nebo jen obchodní taktikou hutí. Logicky tím nejvíce trpíme na velkých a dlouhodobých zakázkách, jelikož letos v březnu byla cena betonářské oceli v podstatě na trojnásobku hladiny oproti podzimu 2020. V současné době se situace začíná trochu zklidňovat, jak po stránce dostupnosti, tak i z pohledu cen, které již oproti zmíněné březnové špičce klesají. Přejme si, ať tento trend vydrží.
P. N.: Problémovými komoditami nad rámec již zmiňované oceli nadále budou dřevo a výrobky z něj, dále minerální izolace a v poslední době opět i polystyreny. Klesat rozhodně nebudou ani ceny zboží na bázi cementu a dalších výrobků, kde je silná vazba na emisní povolenky a cenu plynu.
R. Č.: Ale nebuďme přílišnými pesimisty. Máme dobrou pozici a jméno na trhu, silný nákup, vlastní stavebniny a průběžně aktualizované informace o cenách a dostupnosti problémových materiálů. A hlavně stovky erudovaných kolegů, kteří dovedou dobře stavět a jsou připraveni kvalifikovaně argumentovat v této nelehké době směrem k objednatelům. Kdo jiný by měl být schopen tuhle globální šlamastyku zvládnout.
RED
Metrostav na „své“ seniory nezapomíná
Vedení Metrostavu dlouhodobě podporuje Senior klub Metrostav (SKM) a jeho členy. V letošním roce již výbor klubu připravil pro své členy více než 50 akcí, kterých se zúčastnilo téměř 1100 zájemců!
Naši senioři během jara například navštívili historickou budovu Státní opery či se byli podívat v Muzeu fantastických iluzí. Velký zájem vzbudila návštěva Chrustenické šachty (foto), kde si členové klubu zavzpomínali na svoji práci v podzemí.
Jednou z akcí byla 26. května tradiční párty Metrostav, kam vedení pozvalo i členy SKM. Skutečnost překonala očekávání, množství atrakcí, fotografování, hudba od známých skupin, projížďka na lodi, výborné občerstvení a hlavně setkání s bývalými kolegy a vedením společnosti. Velký dík zaslouží také Útvar vztahů k veřejnosti Metrostavu za bezchybnou organizaci akce.
Jan Brodský, předseda SKM
Podpora mladým pianistům i letos
Společnost Metrostav se již poněkolikáté stala hrdým partnerem soutěže „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons“, která je určena talentovaným klavíristům do 12 let. Je nám ctí podporovat nadané děti v jejich rozvoji a pomoci jim na jejich cestě za snem.
Soutěž ve spolupráci s GMHS pořádá Pražský hudební institut. Letos se přihlásilo celkem 61 dětí, které soutěžily v šesti kategoriích. Mladí pianisté hráli o víkendu 14.–15. května na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy na Žižkově. Nadaní malí umělci překvapili svými výkony nejen porotu. Absolutní vítězkou celého ročníku se stala Valentýna Ibriqi. Porota udělila rovněž řadu zvláštních ocenění za mimořádný výkon či provedení skladby. Cenu Nadace B. Martinů za interpretaci autorovy skladby získali Adam Nop a Matěj Korytář. Všechny děti byly obdarovány dárky od partnerů soutěže a rodiče i podporovatelé malých klavíristů mohli letos celou akci opět sledovat díky streamování.
KONCERT VÍTĚZŮ V LISTOPADU
Mladí umělci, kteří získali první místo, vystoupí ještě v rámci Koncertu vítězů a masterclassu profesora Ivana Klánského dne 12. listopadu 2022 v Koncertním sále Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, ZUŠ na Žižkově. Vítězka si zde převezme hlavní cenu, kterou je klavírní stolička od firmy Drnek Piana.
RED