Divize 3
Humenné: dominanta města v obnovené podobě
Renesanční zámeček v centru slovenského města Humenné, dnes sídlo Vihorlatského muzea, má za sebou rekonstrukci, která mu vrátila podobu z konce 19. století (foto). Tým divize 3 v oblasti pro Prešovský a Košický kraj zde prováděl rekonstrukční práce od roku 2015. Slavnostní předání díla, kterým de facto končí obnova exteriérů, proběhlo 21. června.
Blanka Růžičková, foto archiv stavby
Z
ámeček, přesněji kaštel (slovensky kaštieľ), což je označení pro původní venkovské šlechtické sídlo, je národní kulturní památkou. Stavba, jejíž základy byly pravděpodobně vybudovány už na přelomu 13. a 14. století, kdy zde zřejmě stál vodní hrad, má čtvercový půdorys s centrálním dvorem. Pozdější zámeček si zde nechala postavit rodina Drugethovců v letech 1619 až 1641 a přestavěn byl koncem 19. století, kdy ho vlastnila dynastie Andrasyovců.
Budovy kaštelu s dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím, byly na konci druhé světové války poškozeny a původní střechu zničil v roce 1946 požár. Větších oprav se dočkaly až v 60. letech minulého století.
práce ve třech etapách
Během prvních dvou etap nynější rekonstrukce byla vyměněna střecha, obnoveny fasády, okna i arkády a došlo k obnově „Velkého balkonu“ na jižní straně. Ve třetí etapě zahájené v červnu 2020 stavbaři Metrostavu pracovali hlavně na rekonstrukci vnitřního nádvoří. „Zakázka zahrnovala vybudování vnitřní kanalizace a novou konstrukci dlažby. Kromě toho jsme pokračovali s restaurátorskými pracemi na fasádě a sloupoví balkonu. Součástí této etapy byla i dodávka elektroinstalace, svítidel, výrobků uměleckého kovářství a dalších drobných prvků. A také například tvorba aplikace pro návštěvníky muzea a skanzenu,“ přibližuje oblastní ředitel pro Prešovský a Košický kraj Ing. Ján Sekerák.
Nádvoří, na němž staré betonové dlaždice nahradila na ploše 1100 m2 travertinová dlažba, se po rekonstrukci snížilo o půl metru. Stavbaři během výkopových prací odkryli zbytky původní kanalizace ze 17. století, tedy z doby, kdy bylo sídlo poprvé přestavěno do současného tvaru.
Všechny etapy rekonstrukce probíhaly za plného provozu muzea. „Nebylo to vždy jednoduché, občas došlo i na ostřejší výměny názorů s ředitelem muzea a jeho zaměstnanci, památkáři a dozorem. Ale našli jsme řešení a jeho výsledkem je krásně zrekonstruovaný kaštel,“ říká inženýr Sekerák.
„Je to pomyslná tečka za patnáctiletým úsilím,“ připomněl dlouhou cestu od příprav k vlastnímu dokončení obnovy zámečku při slavnostním předání díla také předseda Prešovského samosprávného kraje župan Milan Majerský. Akce, které se kromě dodavatelů zúčastnili také další představitelé města a kraje, se konala s půlročním zpožděním z důvodu pandemických opatření. Tým divize 3 Metrostavu předal stavbu už v prosinci minulého roku.