Divize 6
Ochrana proti desetitisícileté povodni
Tým jihočeského oblastního zastoupení divize 6 pod vedením Jana Prokeše dokončil v květnu rekonstrukci vodního díla Hněvkovice (foto), která měla za úkol zlepšit jeho protipovodňovou funkci tak, aby vydrželo až desetitisíciletou velkou vodu. Zakázka pro státní podnik Povodí Vltavy zahrnovala zvýšení kapacity dvou ze tří polí bezpečnostního přelivu přehrady a z toho vyplývající úpravy plavební komory.
Lenka Svobodová, foto Jan Luxík
N
a objemu samotné nádrže se ale nic nezměnilo, stejně tak jako na její funkci zásobárny chladicí vody pro Jadernou elektrárnu Temelín. Snížením přelivné hrany dvou ze tří přelivů o 1,5 metru a úpravou plavební komory ale došlo k možnosti převedení zvýšeného průtoku Vltavy přes vodní dílo. Oproti původnímu stavu – kolem 1 750 m3/s – je nyní schopné bezpečně převést průtok až 2 600 m3/s,“ říká Ing. Otto Hrodek, který stavební práce řídil na místě spolu s Ing. Lukášem Havelkou, jenž se především věnoval technologické části zakázky.
Stavbaři nahradili nejen dva segmentové uzávěry bezpečnostního přelivu, ale původní horní vrata plavební komory prodloužili o 6 m a dolní vrata vyměnili za nová, o 2 m vyšší. Ta byla sestavena ze čtyř dílů, v celku měřila 7,2 × 13 m a jejich hmotnost se pohybovala kolem 70 tun. Kolegové je na místo usadili letos v březnu. Technikům divize 6 pomáhali vlastními silami i její betonáři. Speciální práce pro vybudování hrazení v ochranných jímkách a statická zajištění železobetonových konstrukcí na horním ohlaví plavební komory prováděli pracovníci společnosti Zakládání staveb.
dílo bylo původně vybudováno jako zdroj technologické vody pro elektrárnu Temelín a je využíváno k výrobě elektřiny
svařování pod vodou
„Lokalitu jsme dobře znali z předchozích let včetně dotčených úředníků, investora a správců vodního díla. Věděli jsme, že stavba nesmí ohrozit bezproblémové dodávky chladicí vody do Jaderné elektrárny Temelín a hlavně provoz její čerpací stanice a místní malé vodní elektrárny. Prováděli jsme proto i atypické práce z plavidla. Svařování konstrukcí pod vodou dokonce museli zajišťovat potápěči. Před plavební komorou jsme se totiž pohybovali až v hloubce 17 m. Pod hladinou jinak normálně vrtáme, řežeme, vlepujeme kotvy, bouráme, odsáváme, čistíme, utěsňujeme i betonujeme. V našich vodách je však běžně viditelnost jen do 30 centimetrů, takže jsou k takovým činnostem zapotřebí zkušenosti, dobrý hmat a velká představivost,“ konstatuje vedoucí projektu Jan Prokeš.
Zakázka, kterou jeho tým právě dokončil, bezpečnost vodního díla, ale i všech obyvatel pod ním téměř zdvojnásobila. A co při ní bylo nejsložitější? „Nejspíše koordinace prací v zimním období během odstávky provozu v plavební komoře,“ uzavírá Ing. Hrodek.
VD Hněvkovice
Nachází se 5 km jižně od Týna nad Vltavou a 29 km severně od Českých Budějovic a spolu s vodním dílem Kořensko jsou nejnovějšími stupni Vltavské kaskády. S vlastní betonovou částí přehrady bylo započato v roce 1986 a skončeno v roce 1991. Vodní dílo tvoří betonová tížná hráz se třemi korunovými hrazenými přelivy. Celková délka koruny hráze je 191 m, výška nade dnem 23,5 m. Přes korunu hráze vede veřejná komunikace.