Divize 8
Světoví filmaři mají díky divizi 8 nový ateliér
Existují stavby běžné či standardní, jako jsou bytové domy, administrativní budovy nebo školy, a pak stavby, které jsou něčím výjimečné. Nemusí to ale nutně být stavební postupy či technologie, které je řadí do této skupiny. Výjimečné je třeba jejich využití. A jednu takovou zajímavou zakázku dokončují stavbaři z divize 8 v Praze. Postavili tam filmový ateliér, který nese označení STAGE 7.
Martina Vampulová, foto archiv stavby
F
ilmům v Praze vždy patřil Barrandov. Ale v posledních letech vznikají světové filmy a seriály i v pražských Letňanech, kde v bývalém areálu Letov působí společnost Prague Studios. A právě pro ni tam tým Ing. Petra Šrámka z divize 8 postavil nový filmový ateliér a dokončuje rekonstrukci a rozšíření administrativní budovy. Ateliér vyrostl při severním okraji areálu a stavbařům stačilo jen něco málo přes půl roku, aby vybudovali objekt o rozměrech asi 50 × 26 metrů, kde se už začaly natáčet nové filmové trháky. „Nosnou konstrukci filmové haly tvoří betonová prefabrikovaná konstrukce založená na pilotách, opláštění haly je ze sendvičových betonových panelů a na stropní konstrukci jsme použili předpjaté panely Spiroll,“ popisuje asistentka stavbyvedoucího Bc. Adéla Dlouhá a dodává, že pod stropem je zavěšen tzv rigging, což je ocelová konstrukce, na kterou filmaři zavěšují kulisy či technická zařízení.
Zatímco ateliér byl dokončen letos v dubnu, rekonstrukce a dostavba administrativní budovy právě finišuje. K původnímu objektu, který bylo nutné obnovit, stavbaři ještě dostavěli další část. Zděná novostavba o rozměrech 24 × 7 metrů vznikla na základových pasech a má stejně jako filmový ateliér stropy z předpjatých panelů Spiroll. Je propojena s původní rekonstruovanou budovou a vybavena jak klimatizací, tak i dalšími nezbytnými technologiemi pro filmové natáčení.
klapka a kamera musí jet!
„Většinou jsme při stavbě i rekonstrukci používali standardní technologie a postupy, určitě zajímavá byla příprava filmového ateliéru na využití LED volume technologie. Nicméně jsme se nevyhnuli ani náročným úkolům, k nimž patřila především potřeba doprojektovat požadavky investora v průběhu výstavby a také nutnost rozdělit celou zakázku na dvě etapy, protože společnost Prague Studios požadovala dokončení filmového ateliéru dříve, aby mohly být včas zahájeny filmové produkce,“ říká stavbyvedoucí Filip Mandel, který stavbu řídí k maximální spokojenosti investora od jejího zahájení loni v říjnu. Kromě Metrostavu se na stavbě podílí i Subterra, která dodává veškeré elektroinstalace přímo pro investora.
Díky celému týmu z divize 8 stavba probíhala vždy podle harmonogramu a celkově měla hladký průběh. Momentálně probíhají vnitřní kompletace a dokončují se venkovní komunikace. Zpestřením pak byla návštěva amerického velvyslance Bijana Sabeta, který se o nevšední zakázku velice zajímal.