Ptáme se...
Ing. Marie Oczadly
vedoucí projektů Metrostavu DIZ
Během studia v posledním ročníku na Fakultě stavební ČVUT nastoupila v roce 2006 jako brigádník do divize 3 Metrostavu a.s., a to do pozice výrobní přípravářky. Pod vedením zkušených kolegů na stavbě komplexu bytových domů se Marii Oczadly zalíbila práce na stavbě a komunikace s dodavateli a zástupci investora. Mimo období, kdy byla na mateřské dovolené a poté zažila kratší zkušenost ve společnosti, která se zabývá technickým dozorem staveb, zůstala ve Skupině Metrostav dodnes.
Co rozhodlo, že jste se vydala na dráhu stavařky?
Je to tvůrčí a technická práce s viditelnými a hmatatelnými výsledky. Jak jsem zjistila až později, tak v komunitě stavařů jsou příjemní lidé, kteří více konají, než mluví a věci se tak posouvají snadněji kupředu. A ačkoliv se jedná o obor časově a psychicky velmi náročný, zůstává pro mne stále velmi zajímavý.
Vzpomenete si na začátek svého působení v Metrostavu?
Vzpomínám často, zejména na bývalé kolegy a kolegyně. Během své práce se s nimi potkávám dodnes, byť jsou třeba již součástí jiných stavebních společností, anebo jsme zůstali přáteli v osobním životě. Nabyté zkušenosti z prvních staveb využívám po celou dobu své stavařské praxe asi nejvíce. Některé stavební projekty mi v hlavě utkvěly pro svou architektonickou hodnotu. Mohu jmenovat Kongresové centrum Zlín a hotel Atrium v Otrokovicích. Jiné mám ve své paměti pro velké profesní ponaučení jako například polyfunkční dům Trinity v Bratislavě.
Jak na vás jako ženu muži na stavbě reagují?
Samozřejmě jsou většinou překvapení. Podle mého pozorování jsem pro mnoho z nich první ženou na pozici vedoucího projektu, se kterou se pracovně setkali. Věřím však, že s postupem času se na stavbách budou potkávat s ženami na inženýrských pozicích čím dál častěji.
Aktuálně řídíte výstavbu parkovacího domu u administrativní budovy krajského úřadu v Liberci nedaleko nákupního centra Forum. Můžete stručně představit tuto stavbu?
Stavíme otevřenou šestipodlažní budovu, která je neobvyklá svým statickým řešením nosné konstrukce. Jedná se o kombinaci ocelových sloupů a nosníků s filigránovými panely a monolitickou nadbetonávkou. Z důvodu požární odolnosti jsou všechny ocelové nosné konstrukce opatřeny požárním obkladem, střecha je navržena jako zelená. Významný architektonický prvek stavby tvoří monolitická železobetonová stěna s otiskem vlnitého plechu a zábradlí, které bude z vlnitého perforovaného plechu.
Jaké plány v rámci vaší kariéry máte do budoucna?
Nabírat zkušenosti ve stavebním oboru na pozici vedoucího projektu. Každý projekt je originál, liší se nosnými konstrukcemi, technologiemi, architekturou… A také lidmi, kteří se na projektu podílejí. Tato kombinace vždy způsobí, že z dokončeného projektu odcházíte zákonitě zkušenější.
Za rozhovor děkuje David Kalců