Ptáme se...
Ing. Jaroslav Synek, Ph.D.
Expert Útvaru technologií a materiálů
Do Metrostavu nastoupil v roce 1985 jako přípravář a následně stavbyvedoucí na stanici metra B Českomoravská. Později prošel řadou pozemních projektů (obytný soubor U Kříže, Makro Černý Most a Stodůlky, Tesco Plzeň aj.) jako vedoucí přípravy a zastupující vedoucí projektu. Do konce roku 2020 vedl 11 let Útvar technologií a materiálů (ÚTM). Nadále se věnuje činnostem spojeným s odborným rozvojem a vývojem.
Jakou problematikou se v rámci útvaru aktuálně zabýváte?
Zaměřuji se na jakost, která je vzhledem ke stále rostoucím požadavkům problémem stavebních projektů. Proto je nutné se jí systémově věnovat standardizovanými postupy a hledat vhodné rozvojové možnosti – aplikace pro firemní i obecné přípravné, výrobní a kontrolní procesy. Jakost je základem dalšího rozvoje firemních znalostí, know-how a je i tématem specializovaných kooperací i vývojových projektů.
Co především má ÚTM v rámci Metrostavu na starosti?
Úkolem tohoto útvaru je technická podpora všech fází projektů včetně řešení poruch a nedostatků s cílem eliminovat rizika probíhajících i připravovaných projektů. Ověřuje požadavky, technologie a jejich aplikace a komplexní jakost dodávky z hlediska záruk. Proto útvar tvoří specialisté na rizikové části projektů, pozemní i podzemní konstrukce, stavební fyziku a vnitřní prostředí, bezpečnost a kvalitu staveb. Řada z nás souběžně působí na Fakultě stavební ČVUT. Aktivních sledovaných a často dlouhodobých projektů včetně záručních problémů jsou desítky.
Zaměřujete se na kvalitu a technologii staveb. Jsou v této oblasti nějaké novinky?
Sledování vývoje oboru je dalším úkolem útvaru. Dnes jde o rozvoj digitálních technologií, nejen BIM, ale i změny projektových procesů. Jejich detailní znalost nám pak dovoluje kooperaci s ministerstvy, komorami a odbornými společnostmi na probíhajících změnách k vyšší efektivitě a reálné využitelnosti.
Jaké technologie ve vztahu ke stavebnictví stojí za to zmínit?
Digitalizace zasahuje do všech oblastí stavitelství, ovlivňuje technologie a související procesy od navrhování, výrobu až po kontrolní procesy. Dnes už zásadně ovlivňuje výsledky projektů. Její vliv na budoucnost je nezpochybnitelný, a proto hledáme a připravujeme pracovníky schopné digitální procesy využívat a řídit se znalostí rizik a příležitostí i kriticky je hodnotit z firemního hlediska. Proto z ÚTM vznikl Útvar digitalizace stavebních procesů, který se zaměřuje na tento vývoj.
A jaké jsou dlouhodobé výhledy?
Naše profese bude stejně jako dosud vyžadovat pracovníky s potřebnými vědomostmi, schopnostmi a motivací, navíc ale se znalostí základů aplikací digitálních stavebních procesů, které firmě umožní se dále rozvíjet v silném konkurenčním prostředí celé Evropy. Vyspělé firemní know-how zajistí potřebný rozvoj jejich znalostí. Díky aktivní spolupráci s vysokými školami vyhledáváme nadějné studenty, kteří mohou ve firmě dál růst a posunovat její výkony na potřebnou úroveň.
Za rozhovor děkuje David Kalců