Divize 3
Ekologizace Tušimické elektrárny finišuje
Díky Metrostavu sníží uhelná tepelná elektrárna Tušimice na Chomutovsku (foto) emise jemných prachových částic o 90 procent a podaří se jí tak splnit nové evropské emisní limity. Tým Ing. Petra Pultara z divize 3 postupně vyměnil původní elektrické odlučovače popílku u výrobních bloků 21, 22, 23 a 24 za filtry využívající pro odlučování tuhých znečišťujících látek tkaninové filtrační elementy.
Martina Vampulová, foto Petr Adámek
K
romě toho museli stavbaři upravit spalinovody, spalinové ventilátory i dopravu popílku a novou technologii napojit na původní řídící systém. Práce byly naplánovány do dvou etap během dvou let. Nejprve proběhla rekonstrukce bloků 21 a 22, nyní odborníci dokončují rekonstrukci zbývajících dvou výrobních bloků. „Harmonogram prací byl velmi krátký a velmi napjatý. Na každý blok jsme měli vždy přibližně čtyři měsíce a rekonstrukce se musela stihnout před začátkem další topné sezony. Oba bloky bychom měli předat investorovi do konce letošního roku, říká vedoucí projektu Ing. Pultar.
2000 tun původních ocelových konstrukcí nahradily nové
Podle vedoucího projektu bylo nejtěžší vyrovnat se s nedostatkem manipulačního prostoru a zkoordinovat práce s ostatními firmami na stavbě. Elektrárna Tušimice totiž paralelně provádí velkou generální opravu, takže práce probíhaly a stále probíhají v celém areálu elektrárny. Během rekonstrukce navíc vznikalo velké množství odpadu. „Zdemontováno bylo celkově 2 000 tun původních ocelových konstrukcí a nově jsme namontovali přibližně 1 800 tun nových. Celkem jsme osadili 24 192 kusů látkových filtrů,“ vypočítává Ing. Pultar. Kromě toho se stavbaři museli vypořádat s běžnými problémy, které provázejí každou rekonstrukci. Ne vždy totiž skutečný stav původních filtrů odpovídal údajům uvedeným v projektové dokumentaci. Tyto drobné kolize však zkušení odborníci řešili operativně při realizaci, aby neohrozili konečný termín dokončení montáže. Ostatně díky získaným zkušenostem z předchozích zakázek mají na co navazovat. Vedoucí projektu Ing. Petr Pultar působí v oblasti elektrárenství už od svého nástupu do Metrostavu. „Nejprve jsem se zabýval spíše stavebními částmi. Od roku 2015, kdy byl v divizi 3 založen úsek Průmyslové energetiky a teplárenství, jsme s kolegy přešli i na technologické celky. Osobně jsem se podílel například na úkolu odsíření v elektrárně Mělník, kam jsme také dodali zařízení první svého druhu v Česku, které dokáže snížit obsah rtuti ve spalinách pomocí modulů GORE,“ upřesňuje.
Na bloku 23 bude zahájen zkušební provoz, na bloku 24 probíhají dokončovací práce včetně zahájení některých zkoušek
Jaké emise se snížily?
Cílem rekonstrukce je snížit tuhé znečišťující látky na nové evropské limity. Po rekonstrukci I. etapy, což byly bloky 21 a 22, bylo prokázáno, že množství tuhých znečišťujících látek se díky látkovým filtrům snížilo o 90 procent. Tuhé znečišťující látky jsou částice velikosti od 0,1 µm po 0,5 mm charakteristické různorodým složením. Z hlediska lidského zdraví jsou nejnebezpečnější částice v rozmezí 0,25 až 5 µm, přičemž nejvíce jsou v plicích zadržovány částice o velikosti kolem 1 µm.