17
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
30. září 2022
ročník 34
Rekonstrukce moderní památky
Od července se v pražském obchodním domě známém pod jménem Máj pohybují jenom stavbaři. Pod vedením techniků z divizí 8 a 1 Metrostavu a ze společnosti Bau-stav upraví jeho dispozice, vymění technologie a v co největší možné míře zachovají původní objem i vzhled.
Lenka Svobodová, vizualizace Amadeus Real Estate a.s., foto Profimedia.cz
M
áj (vizualizace) sice nedávno oslavil pouhých 50 let od otevření, patří však mezi nejvýznamnější zástupce české architektury 70. let 20. století, a proto je památkově chráněný. Budovu kvůli rychlosti a kvalitě postavily dvě švédské firmy. Její velkorozponové nosné konstrukce – montovaný skelet s prefabrikovanými předpjatými stropními panely – se proto dochovaly v dobrém stavu. Lehký obvodový plášť ať prosklený, nebo plný z kovových kazet či trapézového plechu už ale neplní současné požadavky a obsahuje i azbest, proto ho nahradí tvarová a materiálová replika.
„Začali jsme vyklízením a bouráním a chystáme se zahájit práce na železobetonových konstrukcích, které provede naše divizní středisko HSV,“ vypočítává vedoucí projektu Ing. Pavel Kalouš z divize 8, která je lídrem dodavatelského sdružení. „Budeme muset vybourat a nově zbudovat dvě hlavní a jediná nosná jádra objektu, a to bude velmi náročné. Bourání totiž musíme provádět shora, zatímco stavět budeme odspodu. Vše ve stísněném a frekventovaném prostoru na rohu Národní třídy a Spálené ulice, takže koordinace činností zde bude složitá. I tím, že v budově nahradíme množství technologií a instalací, jež budou podle původního návrhu přiznané, a na estetickou kvalitu jejich provedení klade investor velký důraz.“
máj je konstrukcemi přirovnáván k muzeu Centre Georges pompidou v paříži
Zajímavostí zakázky bude dočasná přeložka splaškové kanalizace, která bude báňským způsobem proražena zevnitř objektu.
Na přestavbě Máje spolupracovali i autoři jeho původního návrhu. Pod jejich vedením se upraví téměř 17 000 m2 plochy objektu v osmi nadzemních a třech podzemních podlažích, tak aby vyhovovaly nejen gastronomii i obchodu – včetně zachovaného supermarketu – tak nově i sportovním, zábavním a kulturním aktivitám. Interiéry ale provedou pouze v základní připravenosti pro fit-outy. Vzhledem k tomu, že se okolí Máje změnilo – zejména dostavbou Quadria - , dojde i k částečným zástavbám nárožního podloubí či k rozšíření půdorysu do Národní třídy.
„Máme před sebou velkou výzvu a náročné dva roky tvrdé práce. Na stavbě se nám sešel perfektní tým a věřím, že jeden druhému budeme dobrým kolegou i oporou a společně stavbu dovedeme do zdárného konce,“ uzavírá Ing. Kalouš.
Chrám konzumu
Obchodní dům (OD) na rohu Národní třídy a Spálené ulice, nejčastěji nazývaný Máj, vznikl v letech 1972–1975 podle vítězného soutěžního návrhu trojice architektů z ateliéru SIAL – Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše. Po počátečních negativních reakcích některých Pražanů už dnes patří k běžnému městskému koloritu.
Od roku 2007 je památkově chráněný jako významný doklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenávající styl high-tech. K neofunkcionalismu se OD hlásí důrazem na tenkost obvodového pláště prolamovaného pásovými okny i velkými skleněnými plochami či volnou dispozicí.
Pro jeho high-tech styl se stalo charakteristické zvýraznění některých technologických prvků, například zábradlí či přiznaného barevně zvýrazněného potrubí vzduchotechniky i plně prosklená eskalátorová hala, kterou od lehké fasády dělila nečleněná věž výtahů z pohledového betonu.