Divize 1 a 3
Unikátní expozice vojenských dějin se otevřela veřejnosti
Armádní muzeum v Praze na Žižkově (snímky), jehož rekonstrukci a dostavbu řídil společný tým techniků divizí 1 a 3, je od 28. října přístupné veřejnosti. Velké stavební práce skončily již loni, ale s otevřením muzea se počítalo s příležitostí svátku vzniku samostatného státu.
RED, foto archiv Metrostavu
R
ealizační tým se na Žižkově musel vyrovnat s mnoha nečekanými problémy. Třeba s daleko víc poškozenými nosnými konstrukcemi, než se podle projektu očekávalo. Na jejich sanaci stavbaři použili uhlíkové lamely se speciální požární ochranou, v horším případě je vyměnili. Podzemní objekt pod atriem založili na mikropilotách, protože v části půdorysu odhalili místo skalního podkladu jen navážky…
Součástí projektu byly i činnosti, se kterými se stavbaři ne vždy setkávají: zejména šlo o kompletní vybavení pro výstavní sbírky – což znamená kulisy, paneláže, atypické povrchy, vitríny, scénické osvětlení a další potřebné dekorace.
Muzeum má nyní nový vstup, který vede pod původní dvoranu. V podzemí, které získalo prosklený strop, je recepce, odkud se návštěvníci dostanou do expozic nebo výtahem do kavárny.
Kromě techniků divizí 1 a 3 se na stavbě vlastními silami podíleli pracovníci střediska lehkých obvodových plášťů divize 3, kteří zastřešili atrium a namontovali hliníkové prosklené fasády a výplně dveřních otvorů. Odborníci z restaurátorského ateliéru se postarali o repase historických dveří a nábytku, který rozebrali, ošetřili a složili tak, aby vypadal stejně jako před 90 lety.
Důstojné zázemí pro vojenskou historii
O tom, že jde o zdařilé dílo, svědčí skutečnost, že obnova komplexu budov Armádního muzea získala – jak uvádíme na str. 2 – prestižní titul Stavba roku. Podle poroty byl projekt oceněn za významné rozšíření využitelných ploch muzea rovněž za to, s jakou pokorou bylo přistoupeno k renovaci s ohledem na původní podobu objektu a také pro čistotu provedení detailů a jednotlivých prvků.
Soubor budov představuje kvalitní ukázku veřejné stavby funkcionalistického směru, který reprezentuje moderní českou architekturu období první republiky. Při rekonstrukci bylo respektováno původně navržené hmotové řešení a nové prvky byly řešeny citlivě, aby nepřevyšovaly již stávající rozvržení.
Výstavní plocha expozic muzea nyní zabírá na 5 000 m2 ve čtyřech patrech a vystaveno je zde přes 7 000 exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Plocha muzea umožňuje nejen důstojnou připomínku všech, kdo bojovali za naši národní samostatnost, ale i komplexní představení vojenských dějin země od středověku až po současné armádní mise.
Mezi sedmi samostatnými výstavními okruhy vynikne expozice Od úsvitu českých dějin do roku 1748, která představuje exponáty, jež bývaly ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech.