8
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
16. května 2022
ročník 34
sedm davidových hvězd
v Žatci Tým Daniela Liperta z ústeckého zastoupení divize 8 dokončuje rekonstrukci a přestavbu synagogy a přilehlé židovské školy s bytem rabína (hlavní foto). Vzhledem k úzkým uličkám tamější městské památkové rezervace i požadavkům památkářů probíhají práce na stavbě převážně ručně, bez použití mechanizace.
Lenka Svobodová, foto Libor Zavoral
M
ožnost osahat si alespoň částečně postupy našich předků jsme přivítali. Vyzkoušeli jsme si tak, jaká úskalí museli na stavbách překonávat, než postavili taková úctyhodná díla, jako je třeba památkově chráněná synagoga s rabinátem v Žatci, kterou rekonstruujeme. Napříč celým spektrem pozemního stavitelství jsme snad všechny činnosti prováděli postaru – nejen práce restaurátorské, ale i zednické, kamenické, truhlářské či zámečnické. I cihelné dlažby byly vyráběny ručně,“ popisuje Daniel Lipert.
„Snad nejsložitějším problémem, s nímž jsme se setkali hned na začátku díla, bylo rozebrání zborcených a nestabilních dřevěných stropů rabinátu. Mohlo totiž dojít k jejich samovolnému zřícení a k poškození zdiva, které bylo v kapsování narušené. Složitě jsme proto vymýšleli, jak budeme postupovat, aby nedošlo k ohrožení zdraví pracovníků a majetku. Nakonec se nám vše povedlo na jedničku,“ vzpomíná vedoucí projektu.
synagoga je mimo jiné obnovována kvůli kandidatuře Žatce na seznam PAMÁTEK unesco
Obtíže se jeho týmu dařilo překonávat rychle i díky perfektní spolupráci se soukromým investorem Ing. Danielem Černým z Chomutova a jeho zástupci.
Stavbaři použili i speciální technologie, třeba odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy. Zednická parta divize 8 mohla bez problémů na vysušené zdivo obnovit původní omítky i štuky. Zámečnická dílna divize 8 se kromě jiného popasovala s vypálením Davidových hvězd a nepravidelně nakláněných sedmiramenných svícnů do plechového zábradlí. Velké množství práce mají za sebou i restaurátoři z Metrostavu DIZ, kteří provedli repase a repliky mnoha oken (foto dole), dveří a dalších truhlářských prvků v synagoze i rabínství.
Zatímco dnes je už hotová fasáda synagogy a uvnitř i všechny rozvody, omítka a malba, v rabínském domě ještě v přízemí stavbaři dokončují dřevěné podlahy a cihelnou dlažbu, osazují truhlářské prvky a připravují kompletaci elektroinstalací. I přes pandemii koronaviru, která způsobila výpadky v dodávkách některých materiálů, skončí rekonstrukce v srpnu.
Opravy synagogy začaly díky evropské dotaci z programu IROP v roce 2019 a přispívají na ně také soukromí dárci či firmy. Už dnes mohou vidět, jak na věžích i věžičkách synagogy a na pilastrech jejích bočních stěn do dálky září novotou sedm pozlacených Davidových hvězd, které symbolizují znovuzrození historické památky.
přestavba navrací historický ráz
Jednolodní synagogu s vysokou apsidou postavil v Žatci v letech 1871 až 1872 architekt Johann Staněk v maurském stylu.
V jejím západním průčelí s rizalitem stojí dvě hranolové věže s kupolemi, prostorný sál s valenou klenbou lemují ze tří stran sloupové galerie. K jižní straně synagogy přiléhá jednopatrový podsklepený rabinát.
Rekonstrukce, kterou řídí divize 8, vrací oběma stavbám historický ráz podle dochovaných dobových záznamů včetně vitrážových oken, která během křišťálové noci zničil požár. Fasáda synagogy je žlutá, rabinát bude nově šedo-zelený.
Interiér bude původní jen částečně, aby využití památkově chráněných objektů bylo univerzálnější. Prostor synagogy zůstane prázdný pro multifunkční kulturní sál, jehož zázemí vznikne v rabinátu včetně expozice o historii židovské komunity v Žatci.