divize 6 a 1
Český Krumlov bude mít další turistický cíl
Stavbaři divize 6 zahájili v prosinci práce v areálu bývalého pivovaru Eggenberg. Spolu s divizí 1 pracují na zakázce, která má chátrajícím budovám vrátit život. Revitalizace se týká čtyř památkově chráněných objektů, v nichž se objeví nové výstavní plochy a prostory pro vzdělávání. Týmy obou divizí Metrostavu mají na přestavbu necelé dva roky.
Blanka Růžičková, foto archiv stavby
J
de o poslední z velkých rekonstrukcí památkově chráněných historických objektů v Českém Krumlově, připomíná Ing. Oto Šrámek, stavbyvedoucí z divize 1. Z památkového hlediska považuje za nejcennější z revitalizovaných budov tzv. Renesanční palác, vdovské sídlo Anny z Rogendorfu, matky Viléma a Petra z Rožmberka, který vznikl v polovině 15. století přestavbou několika původních gotických měšťanských domů. „Vilém z Rožmberka je považován za nejvýznamnější historickou osobnost Českého Krumlova, v 16. století byl nejvyšším purkrabím a místokrálem Českého království a dvakrát kandidoval na titul polského krále,“ podotýká Ing. Šrámek.
Cennou památkou je také bývalá zbrojnice z 16. století, rozestavěná Rožmberky a dostavěná císařem Rudolfem II., která od 17. století sloužila jako varna, nebo pozdější neogotická přístavba, kde se vařilo pivo až do roku 2014. Poslední z revitalizovaných objektů je bývalý hvozd z roku 1882, kde donedávna fungovala sladovna.
Co nejvíce původních materiálů
Požadavky památkové péče v Českém Krumlově jsou tradičně velmi přísné. „Veškeré technologie a materiály nám musí památkáři schválit. Původní stavební konstrukce a technologické vybavení se budou v maximální míře renovovat, využijeme co nejvíc z původního cihelného materiálu, budou aplikovány techniky autentizujících retuší a renovací. Maltoviny se budou připravovat na tradiční bázi bez cementových příměsí,“ vysvětluje Ing. Šrámek.
Řešit se bude také logistika a přístup na staveniště. Areál bývalého knížecího pivovaru leží v historickém jádru města, podél řeky Vltavy ve čtvrti Latrán. Přístupný je jen z jedné ulice. V revitalizovaných budovách budou umístěny expozice pivovarnictví a sladovnictví.
Okénko do historie
Vaření piva má v Českém Krumlově dlouhou tradici, jeho rozkvět se datuje už do období Rožmberků. V roce 1622 získali českokrumlovské panství Eggenberkové a v roce 1662 zde vybudovali nový pivovar. Ten byl na počátku 20. století součástí soustavy Schwarzenberských pivovarů, po roce 1947 patřil pod Jihočeské pivovary. Ke značce Eggenberg se vrátil po privatizaci v roce 1991, ale po 25 letech byl jeho provoz ukončen. V areálu dnes funguje nový historický pivovar, který patří do kategorie minipivovary.